Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Zdrowie bydła>

Dwie pary oczu, dwa pyski, jedno cielę

Obrazek

Na przełomie nowego roku w Indiach przyszło na świat cielę o dwóch pyskach i natychmiast stało się okoliczną atrakcją. Jak dochodzi do takiej mutacji?

Aneta Lewandowska20 stycznia 2022, 18:00

Cielę o dwóch twarzach

Jego właścicielem jest rolnik Murugan, hodowca krów z południowej części Indii. Jedna z jego krów ocieliła się i ku zaskoczeniu rolnika i jego rodziny, w gospodarstwie pojawiło się cielę z dwoma twarzami – a konkretniej czterema oczami i dwoma pyskami.

Mimo dziwacznego wyglądu matka nie odstępuje cielęcia na krok i liżąc je okazuje mu zainteresowanie i troskę. Ponieważ podwójna głowa cielaka jest zbyt ciężka, żeby zwierzę uniosło ją samo i piło mleko z wymienia, rolnicy karmią je butelką.

"Dwugłowe" cielę szybko stało się atrakcją w Gangaikondan, małej, indyjskiej wiosce w południowych Indiach, ale także i poza nią. Okoliczni mieszkańcy odwiedzają teraz cielę, korzystając z okazji, żeby zobaczyć ten rzadki przypadek na własne oczy. Ustawiają się nawet w kolejce.

Zwierzę, mimo troski właścicieli i lokalnych lekarzy weterynarii, którzy zaangażowali się w opiekę nad maluchem, ma niskie szanse na przeżycie – osobniki takie żyją do kilku miesięcy, tak jak opisana przez nas kilka lat temu cieliczka Lucky.

Policefalia a diprosopus

Wbrew powszechnie panującej opinii, takie cielę nie jest przypadkiem policefalii czy też wielogłowia, ale schorzenia znanego jako diprosopus, czyli powielenie twarzoczaszki.

Policefalię cechuje posiadanie więcej niż jednej głowy, ale jednego ciała. Wszystkie głowy mogą wtedy „sterować” ciałem, mogą mieć oddzielne mózgi, rdzenie kręgowe i czasami podwójne serca. Wada powstaje na skutek zaburzenia rozwoju embrionalnego w ciąży bliźniaczej jednojajowej, kiedy podział zarodka jest niekompletny – ustaje na pewnym etapie, tworząc bliźnięta nierozdzielone. Osobniki takie rzadko rodzą się żywe, chociaż zarówno u ludzi, jak u zwierząt, pojawiają się funkcjonujące na co dzień przypadki.

Tymczasem diprosopus to istnienie pojedynczej głowy i szyi, ale ze zdwojeniem twarzy. Polega więc na tym, że na jednej głowie duplikują się struktury czaszkowo-twarzowe – może to oznaczać dwie zupełnie oddzielone twarze (lub w przypadku zwierząt pyski) albo podwojenie oczu i nosa. Mechanizm powstania tej wady opiera się na zbyt dużej ilości przenoszącego informację białka SHH, odpowiedzialnego za liczbę kończyn. Nieprawidłowa informacja kończy się duplikacją struktur twarzy.

Przypadkiem duplikacji twarzoczaszki jest właśnie cielę z Indii, mające dwie pary oczu i dwa pyski. 

oprac. al
źródło: DailyMailPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)