Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl

Jak najwięcej siary

Obrazek

Prawdopodobnie nikt nie karmi cieląt siarą przez cztery pierwsze dni życia, ale badania wskazują, że może należałoby to rozważyć.

Aneta Lewandowska2 lipca 2017, 06:00

Od lat naukowcy i praktycy mówią o niezwykle ważnej roli siary w rozwoju i utrzymaniu zdrowia cieląt. Większość hodowców wie, że pierwsza porcja siara powinna być podana cielęciu w ciągu 6-8 godzin po urodzeniu. W tym czasie przewód pokarmowy cielęcia może wchłonąć wszystkie dostępne składniki odżywcze i przeciwciała.

Jednak nowe badania wskazują, że cielęta mogą skorzystać z siary nie tylko podczas pierwszego „posiłku”.


Mike Van Amburgh z Uniwersytetu Cornell przeprowadził badania, których wyniki mówią, że cielęta pojone siarą przez cztery dni będą w przyszłości szybciej rosnącymi zwierzętami o większej wydajności życiowej mleka.– Siara jest bogata w różnorodne składniki odżywcze, ale także czynniki nieżywieniowe, takie jak hormony – twierdzi Mike Van Amburgh – Odpowiednia ilość tych składników spożyta przez cielęta wydaje się mieć istotny wpływ na odchów przed i po odsadzeniu.

Siara i mleko nie tylko dostarczają składniki odżywcze, ale przede wszystkim stanowią "kanał komunikacji" między matką a cielęciem.Badanie przeprowadzone przez Steinhoff-Wagner w 2011 r. wykazało, że pojenie siarą przez cztery dni zwiększa wchłanianie glukozy do krwi. W tym eksperymencie cielęta otrzymały siarę jako pierwszy i drugi posiłek, a następne dwie dawki trzeciego i czwartego dnia. Zbadano wtedy różnice we wchłanianiu glukozy, poziom insuliny i endogennej glukozy.


Więcej mleka?Badania przeprowadzone w latach 2004 i 2005 potwierdziły wagę wpływu siary na spożycie paszy i przyrosty przed odsadzeniem i po odsadzeniu. Aby rozszerzyć dane na ten temat, naukowcy z Uniwersytetu Cornell zbadali wpływ siary na średnie dobowe przyrosty, a także wpływ na ilość przyjmowanego preparatu mlekozastępczego po otrzymaniu siary.

Cielęta pojone największą ilością siary w badaniu miały znacznie większe średnie dzienne przyrosty przed i po odsadzeniu. Po odsadzeniu charakteryzowało je też większe pobranie paszy.– Jest coś w siarze innego niż immunoglobuliny, co wpływa na to, że cielę dobrze się rozwija – mówi Van Amburgh – Obserwacje z tych eksperymentów są dowodem, że musimy zapewnić cielętom tyle siary, ile tylko możliwe w czasie pierwszych 24 godzin, a potem może i przez kolejne 3 dni, w celu zapewnienia większej dostępności i przyswajalności składników odżywczych.


Jak to zrobić?Jak naukowcy zalecają praktycznie przeprowadzić karmienie siarą przez cztery dni? Cielę powinno otrzymać siarę po raz pierwszy w ciągu sześciu godzin od urodzenia, a następnie ponownie po 12 godzinach. Mleko z drugiego dojenia (nazwane w eksperymencie „siarą z drugiego dojenia”) powinno zostać podane drugiego dnia, a trzecie i czwarte analogicznie w dniu trzecim i czwartym dniu.– Prawdopodobnie nie można traktować siary z trzeciego i czwartego dojenia jako pełnowartościowego posiłku –  mówi specjalista – Jednak w czasie pierwszych czterech dni jelita są przepuszczalne dla tych składników, które zwiększą wchłanianie glukozy i zwiększą przyrosty.Zdaniem Van Amburgha obserwujemy taki sposób karmienia u innych ssaków, ale nasze praktyki w zakresie zarządzania często stają na drodze matki, która próbuje przekazać swojemu potomkowi to, co najlepsze. Zwiększenie pobrania siary przez cielę może w tym pomóc.   al

źródło: Dairy Herd Management
fot. Wieczorek


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy