Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Zdrowie bydła>

Konferencja w Polanicy-Zdroju: jeśli nie antybiotyki, to co?

Obrazek

Jak zredukować ilość wykorzystywanych w hodowli krów mlecznych antybiotyków i czym można je zastąpić? Na to pytanie odpowiadali naukowcy i praktycy podczas konferencji w Polanicy-Zdroju.

Marcin Jajor28 czerwca 2022, 18:00

– Pod kątem zużycia antybiotyków jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie, ale nasi hodowcy jak najbardziej są w stanie się przestawić i już to robią. Wymaga to jednak czasu i edukacji – mówił w rozmowie z top agrar Polska prof. Jan Twardoń UP, który po przerwie związanej z pandemią kolejny raz zaprosił do Polanicy Zdroju hodowców, naukowców i praktyków, by tym razem podyskutować o alternatywach dla antybiotykoterapii u bydła mlecznego. Jak podkreślał ekspert, zbyt duże zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej przekłada się przede wszystkim na nieskuteczność stosowanych leków w terapii w różnych jednostkach chorobowych.


- Jedną z metod prowadzących do ograniczania zużycia antybiotyków jest profilaktyka chorób gruczołu mlekowego. Wielu hodowców stosuje antybiotyki u każdej krowy, która wchodzi w zasuszeni po zakończonej laktacji bez zbadania czy ma do czynienia z jakimś drobnoustrojem zakaźnym czy nie. Tymczasem można to zbadać i stosować antybiotyk tylko w razie konieczności - mówił prof. Twardoń
Ta i inne metody prowadzące do redukcji zużycia antybiotyków stanowią ogromne wyzwanie w hodowli krów mlecznych i czy komuś się to podoba czy nie – staną się zapewne podstawowymi elementami pracy lekarzy weterynarii i hodowców wraz z nowym ustawodawstwem. Mowa o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE|) 2019/6, którego okres stosowania rozpoczął się od 28 stycznia 2022 r.
– Nowe rozporządzenia ma w miarę możliwości zredukować ilość zastosowanych antybiotyków. Szybka i właściwa diagnoza może spowodować to, że tych antybiotyków w ogóle nie będziemy musieli zastosować albo w minimalnej, wymaganej ilości – mówił lek. wet Łukasz Rybarczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu. 
Jak zaznaczał wspomniane rozporządzenie nie dopuszcza m.in. stosowania antybiotyków rutynowo, wykorzystywania do zrekompensowania niedostatecznej higieny, niewłaściwej hodowli zwierząt, braku opieki lub nieodpowiedniego zarządzania gospodarstwem. Należy jednak podkreślić, że wiele zapisów w ramach nowych regulacji, w tym przede wszystkim dotyczących sprzedaży detalicznej weterynaryjnych produktów leczniczych, wymaga doprecyzowania w przepisach krajowych. Dopóki trwają nad nimi prace, obowiązują przepisy zawarte w Ustawie Prawo farmaceutyczne. W przypadku kolizji przepisów z (UE) 2019/6, jako nadrzędne obowiązują regulacje prawa wspólnotowego.
– To nie rewolucja ale ewolucja. Niezbędnym narzędziem staje się diagnostyka, bo nie będzie można leczyć zwierząt bez uzasadnienia – komentował prof. Krzysztof Rypuła z UP we Wrocławiu, który w zakresie nowych regulacji skupił się głównie na zapisach dotyczących chorób zakaźnych. Te ostatnie zostały podzielone na 5 kategorii od A do E z uwzględnieniem ich obecności na terenie krajów UE, a także zagrożenia oraz konieczność wprowadzenia nadzoru nad ich występowaniem, przy czym jedna jednostka chorobowa może należeć jednocześnie do kilku kategorii.
Podczas konferencji eksperci wymieniali szereg różnego rodzaju rozwiązań alternatywnych do antybiotykoterapii. Dyskutowali też o większej roli diagnostyki, profilaktyki oraz ścisłej współpracy hodowców z lekarzami weterynarii. Więcej o tych zagadnieniach znajdziesz w kolejnych wydaniach dodatku specjalnego top bydło. 
mj/fot. Jajor


1 z 6
Konferencja w Polanicy-Zdroju

Konferencja w Polanicy-Zdroju

2 z 6
Konferencja w Polanicy-Zdroju

Konferencja w Polanicy-Zdroju

3 z 6
Konferencja w Polanicy-Zdroju

Konferencja w Polanicy-Zdroju

4 z 6
Konferencja w Polanicy-Zdroju

Konferencja w Polanicy-Zdroju

5 z 6
Konferencja w Polanicy-Zdroju

Konferencja w Polanicy-Zdroju

6 z 6
Konferencja w Polanicy-Zdroju

Konferencja w Polanicy-Zdroju

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)