Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Zdrowie bydła>

Jest lato, jest mastitis – sprawdź objawy i co robić!

Obrazek

Lato, upał, muchy. Krowy szukając ochłody kładą się tam gdzie jest wilgoć, nierzadko wybierając również… odchody. To nie czarny scenariusz, ale prosty przepis na mastitis, które właśnie o tej porze roku zbiera największe żniwo. Sprawdź jak rozpoznać stopień rozwoju mastitis, co zrobić i jak leczyć. Choroba potrafi się poważnie rozwinąć w ciągu jednej doby!

dr Mirosława Wieczorek2 lipca 2019, 13:29
Hodowcom zalecamy więc zdwojoną obserwację i czujność. W sprzyjających warunkach (a takie aktualnie mamy) mastitis I stopnia może szybko przejść w mastitis III stopnia. A wtedy mamy maksymalnie 24h na reakcję.

Kliniczne Mastitis - jak klasyfikować?


Krowy z łagodnym zapaleniem wymienia (mastitis I stopnia) stwierdzonym na podstawie stanu ogólnego, mogą nadal pozostać sklasyfikowane jako zdrowe i nie wymagają wspomagania w leczeniu stanów zapalnych. Ale wymagają baczniejszej obserwacji!Przy mastitis II stopnia zwierzę odczuwa ból, występuje obrzęk wymienia i czasami gorączka. Zgodnie z wymogami, dotyczącymi dobrostanu zwierząt, należy wdrożyć terapię, mającą na celu ograniczenie odczuwania bólu i stanów zapalnych. Do tego doskonale nadają się niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ zawierające substancje czynne, które uśmierzają ból, działają przeciwzapalnie, przeciw­obrzękowo i przeciwgorączkowo, łagodzą zapalenie.W przebiegu klinicznym mastitis można stosować je jako pojedynczy lek lub w połączeniu z odpowiednim antybiotykiem. Mastitis III stopnia wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii – o przeżywalności zadecydują pierwsze 24 godziny.

Co robić i jak leczyć mastitis znajdziesz poniżej.

Jakie patogeny przyczyniają się do powstania mastitis?


Jak można leczyć mastitis?


Jakich leków można użyć do leczenia mastitis u krów?Pamiętaj, w przypadku mastitis liczy się szybka reakcja i wiedza. To bardzo ważne, by uniknąć rozwoju tej poważnej choroby. Wszystko na ten temat, co powinieneś wiedzieć zawarliśmy w poradniku "Mastitis". Ten poradnik na pewno Ci się przyda. Polecam.   mwie


Kliknij w okładkę, by zobaczyć poradnik:
mastitis poradnik objawy leczenie


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)