Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Zdrowie bydła>

Leczenie bydła: Nie zawsze antybiotyk

Obrazek

Jak ograniczyć zużycie antybiotyków w leczeniu gruczołu mlekowego i poprawić wydajność krów bez dodatkowych kosztów? – podpowiadali eksperci podczas konferencji w Luboniu k. Poznania.

Marcin Jajor9 marca 2019, 07:46
– Antybiotyki nie mają przyszłości i już niedługo będziemy się musieli zmierzyć ze znacznym ograniczeniem ich stosowania, a nowych już nie będzie – ostrzegał dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu podczas konferencji zorganizowanej przez firmy Cid Lines i De Heus w Luboniu (woj. wielkopolskie).

Jak zaznaczał dr Smulski, cel jest taki, by zapalenia kliniczne wymienia stanowiły góra 2% brakowania krów, ale w praktyce na wielu fermach osiągnięcie 10–15% to już ogromny sukces. – Zapalenie, tuba. Zapalenie, tuba. Niestety, przychodzi czas, gdy takie działanie nie jest skuteczne i okazuje się, że na problem trzeba spojrzeć w szerszym kontekście – mówił Smulski.

Uwaga na pustodój
Częstą przyczyną mastitis jest sprzęt udojowy. Jak podkreślał dr Smulski spośród wykonanych przez niego kilkudziesięciu testach dynamicznych (w czasie doju), wyniki ani razu nie spełniamy norm. Największym problemem jest pustodój. Wynika on najpierw ze zbyt wczesnego podłączenia aparatu udojowego po masażu strzyków, a po drugie z doju „do ostatniej kropli mleka”. – Większość aparatów odłączanych jest przy przepływie 250 mln/s, podczas gdy prawidłowa wartość to co najmniej 400 ml/s – mówił Smulski

Duży problem stanowi też niewłaściwy poziom brakowania krów z powodu mastitis. Jeśli tego nie robimy to – zdaniem eksperta – nie ma siły i nie ma leków, które w dłuższej perspektywie rozwiążą problem, tym bardziej jeśli zwierzę dalej choruje pomimo terapii w zasuszeniu. Taka krowa dalej będzie zarażała następne.
– Optymalne brakowanie w stadzie ze względu na problemy związane z gruczołem mlekowym to 7–10% – mówił specjalista z UP w Poznaniu.

Wykonaj analizę
Kluczowe znacznie w ograniczeniu ilości zużywanych antybiotyków na fermie jest właściwe rozpoznanie problemu. Hodowcy nie korzystają z raportów wynikowych czy systemów do zarządzania stadem, a co dopiero z analiz mikrobiologicznych mleka. Pierwszym krokiem jest analiza przypadków klinicznych w stadzie i LKS. Zwiększona liczba tych pierwszych przy jednocześnie stabilnej LKS może wskazywać na problem z patogenami środowiskowymi.

TMR na mokro
Podczas spotkania w Poznaniu Niels Bastian Kristensen z firmy Seges (Dania) przedstawił nowe spojrzenie na TMR. Ideą Compact TMR – bo o nim mowa – jest przede wszystkim zniwelowanie problemu separowania paszy. Mieszanka paszowa TMR po zadaniu musi być taka sama jak pozostawione na stole paszowym niedojady (zdaniem eksperta nie powinno być ich więcej niż 1 kg/krowę). Dodatkowo zwierzęta powinny się skupiać przede wszystkim na odpoczynku na legowiskach, a nie staniu przy stole paszowym przez kilka godzin po to, by separować najbardziej atrakcyjne cząstki paszy. Oznacza to w praktyce, że po zadaniu świeżej mieszanki, do stołu paszowego podchodzi tylko kilka zwierząt – cała reszta leży. Nie maja powodu, żeby się spieszyć, bo przecież nie ma się o co „bić o smakołyki”.

Jak osiągnąć taki efekt? Kluczem jest duża zawartość wody w mieszance TMR, którą dolewa się po wsypaniu pasz suchych tj. treściwych oraz  stosunkowo długiego czasu mieszania po dodaniu kiszonek z traw, a następnie z kukurydzy. W TMR nie mogą być widoczne poszczególne cząstki traw, zaś pasza treściwa ma w całości „zniknąć”.

mj
Fot. Jajor1 z 2
Niels Bastian Kristensen z firmy Seges (Dania)

Niels Bastian Kristensen z firmy Seges (Dania)

2 z 2
Konferencja w Luboniu zgromadziła ok. 200 uczestników

Konferencja w Luboniu zgromadziła ok. 200 uczestników

Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)