Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Zdrowie bydła>

W 44 gospodarstwach wykryto Mycoplasma bovis

Obrazek

Kolejne 300 ferm jest pod stałym nadzorem weterynaryjnym... 

Dorota Kolasińska2 czerwca 2018, 11:00
W Nowej Zelandii wykryto Mycoplasma bovis (wysoce zaraźliwa choroba bakteryjna) na 44 fermach, pod obserwacją są kolejne. Pierwsze ogniska choroby zarejestrowano w regionie Waikato na Wyspie Północnej i w North Cantabury na Wyspie Południowej. Na tym obszarze utrzymywane jest około 37% nowozelandzkich krów mlecznych. Rząd planuje wybić ponad 150 tys. sztuk bydła, aby zwalczyć chorobę. Koszty szacowane są na 813 mln. dolarów (abc.net.au). 

Mycoplasma bovis 

Patogen Mycoplasma bovis może prowadzić do bardzo ciężkich przypadków zapalenia wymienia (trudnych do wyleczenia, opornych na antybiotykoterapię), zaburzeń płodności i poronień u krów. Ponadto stwierdzono również, że Mycoplasma bovis może wywoływać choroby płuc i zapalenie stawów. Bakteria nie zagraża zdrowiu ludzi i bezpieczeństwu żywności, jednak powoduje olbrzymie straty ekonomiczne dla producentów bydła mlecznego.  
Według nowozelandzkiego Ministerstwa Rolnictwa około 22 000 sztuk bydła z zarażonych stad ma zostać poddanych ubojowi  do końca maja (reszta w kolejnych miesiącach). W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się patogenu, minister rolnictwa Damien O'Connor szacuje, że zarażonych może być nawet 60 000 szt bydła. Na spotkaniu z producentami minister obiecał pomoc finansową dla zagrożonych gospodarstw (4,7 miliona euro). 
Rolnicy uważają, że winą tak szerokiego rozprzestrzeniania się zarazy jest wadliwy system monitorowania chorób bydła (NAIT) i szybkiej informacji zwrotnej dla producentów mleka. 
dkol/ abs.news.au/topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)