Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Zdrowie bydła>

W którym momencie przerwać dój?

Obrazek
W Polskich oborach bardzo często stosowany jest przestarzały limit przepływu mleka. To może rodzić poważne konsekwencje – ostrzega Krzysztof Dembowski z firmy DeLaval.
Marcin Jajor3 maja 2018, 06:00
Jednym z najważniejszych momentów doju jest... jego zakończenie tj. ustalenie, kiedy dokładnie przerwać dój i zdjąć aparaty udojowe. Wytyczną jest limit przepływu mleka wyrażany w kilogramach lub litrach/minutę, który w praktyce może być analizowany w gospodarstwach posiadających dokładny miernik mleka lub/i system automatycznego zdejmowania aparatów udojowych. W zależności od wykorzystywanej w gospodarstwie technologii, parametr ten podlega ustawieniu z poziomu sterownika na stanowisku udojowym lub w programie zarządzania stadem.

Według Krzysztofa Dembowskiego z firmy DeLaval najczęściej w naszym kraju stosowany jest zbyt limit przepływu mleka na w granicach O,2–0,3 kg/minutę. Wszystko przez to, że nieświadomi hodowcy – poprzez wydłużenie doju – oczekują, że pozyskają większą ilość mleka. – To błędne podejście, które zwiększa ryzyko zapalenia wymienia i zmniejsza wydajność pracy – mówił Dembowski.

Jak podkreślał ekspert,  ustalenie limitu w stadzie krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej na poziomie 0,5 kg/minutę w doju dwukrotnym i 0,8 kg/minutę w doju trzykrotnym nie powoduje istotnych spadków wydajności krów, a ma korzystny wpływ na zdrowie zwierząt. Skrócenie czasu doju o ponad jedną minutę ogranicza bowiem niekorzystne zjawisko pustodoju, a tym samym niweluje ryzyko zapaleń wymienia.

mj
Fot. Jajor


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)