Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Aktualnie dostępne są dwie szczepionki: Enterisol® Ileitis oraz Porcilis Lawsonia. Pierwsza z wymienionych szczepionek (żywa) zapewnia oczekiwane przyrosty dzienne i efektywne wykorzystanie paszy w stadach zakażonych Lawsonia intracellularis. Szczepione grupy warchlaków wskazują również znacząco mniejsze zróżnicowanie wagowe oraz mniejszą liczbę brakowań. W Polsce wymieniona szczepionka jest stosowana od wielu lat, a liczba świń rocznie szczepionych sięga już kilkuset tysięcy. Na podstawie obserwacji krajowych można stwierdzić, że w przypadku zastosowania szczepionki ściśle wg zaleceń producenta oraz w odpowiednim terminie, wyniki szczepień są zadowalające. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy szczepionkę stosuje się u świń doustnie.
r e k l a m a
Od niedawna dostępna jest druga szczepionka przeciwko adenomatozie – Porcilis Lawsonia – inaktywowana, służy do podawania w formie zastrzyków domięśniowych. Dawkę 2 ml można podawać od 3. tygodnia życia prosiąt – po zaszczepieniu odporność uzyskuje się po 4 tygodniach i utrzymuje się przez 21 tygodni od momentu zaszczepienia. Szczepienie w formie iniekcyjnej pozwala na otrzymanie dokładnej dawki szczepionki, a tym samym odpowiedniej ilości antygenu, potrzebnego do wywołania odpowiedzi immunologicznej, chroniącej wszystkie zwierzęta.
Dodatkową korzyścią z punktu widzenia ograniczenia liczby zabiegów w stadzie jest możliwość użycia jako rozpuszczalnika dla tej szczepionki biopreparatu (szczepionki) przeciwko zakażeniom wirusem PCV oraz M. hyopneumoniae – Porcilis PCV M.hyo tej samej firmy.
Do optymalnego efektu szczepień ważne jest trafne określenie terminu podania biopreparatu, co najlepiej zrobić na podstawie wyników badań profilu serologicznego w kierunku obecności przeciwciał dla L. intracellularis.
Zapraszamy do lektury styczniowego wydania dodatku specjalnego "top świnie", w którym prezentujemy szczegółowe programy szczepień przeciwko chorobom bakteryjnym świń.
Widziałeś już nasze video "Orka zimowa czy uprawa bezorkowa?"?
r e k l a m a
r e k l a m a