Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Bezpieczne odsadzenie prosiąt bez ZnO i antybiotyków

Zakaz stosowania tlenku cynku i redukcja zużycia antybiotyków w chowie prosiąt wejdzie w życie już niedługo. Jak radzić sobie w trudnym okresie okołoodsadzeniowym bez wspomagania ZnO i środków przeciwdrobnoustrojowych? 

10 lutego 2022, 07:15

Obawy dotyczące toksyczności ZnO sprawiły, że Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu zakazu stosowania tlenku cynku w paszy najpóźniej do 26 czerwca 2022 roku. Nie brakuje inicjatyw mających na celu zastąpienie ZnO w paszy dla prosiąt w okresie odsadzenia od lochy. Zdrowie przewodu pokarmowego zwierząt musi być wtedy zoptymalizowane, żeby ograniczyć upadki i choroby.

Strategia „Aim For Zero”

Earlyfeed jest nową marką Royal Agrifirm Group i zajmuje się opracowywaniem strategii zrównoważonego żywienia młodych zwierząt, od początku cyklu produkcyjnego.

Skupiając się na zdrowiu jelit, specjaliści chcą ograniczyć stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych i przystosować sektor do zakazu stosowania cynku leczniczego. We współpracy z marką Earlyfeed powstał program “Aim For Zero”, polegający na zarządzaniu, żywieniu i stosowaniu innowacyjnych rozwiązań w chowie prosiąt.

Program „Aim For Zero” ma swój początek na porodówce, gdzie kluczowymi elementami produkcji jest dobre zarządzanie fermą, poprawa bezpieczeństwa biologicznego, optymalizacja szczepień i właściwe stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych.

Korzyści płynące ze stosowania Aim For Zero

Implementując program możliwe jest utrzymanie prosiąt w wysokim statusie zdrowotnym, tworząc tym samym korzyści dla zwierząt, hodowcy oraz społeczeństwa.

Dla zwierząt:

 • Wyższa zdrowotność zwierząt;
 • Brak kumulacji nadmiaru metali w organach wewnętrznych;
 • Profilaktyka przeciwbiegunkowa wynikająca z braku „uśpienia” bakterii patogennych czasowym stosowaniem ZnO w paszy.

Dla hodowcy:

 • Wysoki status zdrowotny;
 • Niższy FCR;
 • Lepsze pobranie paszy.

  Dla przemysłu paszowego:

  • Skład paszy;
  • Koszty weterynaryjne;
  • Lepsze pobranie paszy.

  Dla społeczeństwa:

  • Ochrona środowiska;
  • Oporność mikroorganizmów.

  Dobry start to podstawa

  Specjaliści zaznaczają, że okresy ssania i odsadzania są najbardziej krytyczne dla wzrostu w ciągu całego życia zwierzęcia. Żeby prosięta dobrze przeszły do kolejnego etapu produkcji, ważna jest odpowiednia ilość pobranej siary i podawanie prestatarterów.

  Postęp genetyczny oznacza większe mioty i mniejszy dostęp do mleka, co wpływa negatywnie na prawidłowy rozwój jelit prosiąt, co jest bardzo istotne w momencie odsadzenia. Jeśli prosięta szybko nauczą się pobierać paszę, ich układ pokarmowy i mikrobiom dobrze się rozwiną, jelita będą optymalnie wchłaniać składniki pokarmowe i radzić sobie z drobnoustrojami patogennymi.

  Wczesne dojrzewanie jelit i poprawny rozwój mikroflory to mniejsze problemy w produkcji wolnej od ZnO i antybiotyków. Dobrze zbilansowana dieta przed odsadzeniem pozwala przeprowadzić trening enzymatyczny, dzięki któremu prosię lepiej przygotuje się do zmiany paszy na stałą.

  Bezpieczne odsadzenie z Aim For Zero

  Producent proponuje produkty oparte na koncepcji Vitazero, które mają być rozwiązaniem kompleksowym, łączącym wykorzystanie różnych źródeł włókna pokarmowego ulegającego i nie ulegającego fermentacji, sprawdzenie zdolności wiązania kwasów, wykorzystanie źródeł energii dla mikroflory i kosmków jelitowych i strawność białka. W koncepcji żywieniowej znajdują się średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe u MCFAs i polifenoleroślinne wpływające na stymulacje pobrania paszy.

  Specjaliści Earlyfeed zaznaczają, że odsadzenie prosiąt od lochy bez tlenku cynku i antybiotyków jest jak najbardziej możliwe, co udowodniły 3 lata badań terenowych. Kluczem jest rozsądne zarządzanie produkcją od pierwszych dni życia prosiąt. 


  oprac. al na podst. EarlyfeedNutrition
  fot. firmowe


  Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ