Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Groźne włośnie – badaj mięso!

Obrazek
Ogniska włośnicy pojawiają się w Polsce w każdym roku. Tą niebezpieczną, niekiedy nawet zagrażającą życiu ludzi chorobą można zarazić się przez zjedzenie niedogotowanych lub półsurowych wyrobów z wieprzowiny lub mięsa pochodzącego od dzików.
 
Anna Kurek29 grudnia 2018, 06:00

Codziennie, bardzo liczna grupa lekarzy weterynarii bada mięso wieprzowe i pochodzące od dzików pod kątem obecności w nim włośni. To odpowiedzialne zadanie zdecydowanie ograniczyło występowanie ognisk włośnicy w naszym kraju. Nie udało się jednak wyeliminować ich zupełnie.

Warto wiedzieć, że włośnica jest typową antropozoonozą – chorobą pasożytniczą przenoszoną ze zwierząt na ludzi. Jej skutki bywają groźne.

Objawy choroby:

Już następnego dnia po spożyciu zakażonego mięsa mogą pojawić się objawy ze strony układu pokarmowego. Są to zazwyczaj bóle brzucha, biegunka i wymioty. Między pierwszym, a szóstym tygodniem od zakażenia pojawiają się kolejne symptomy i są to m.in. obrzęk powiek i twarzy, wykwity skórne, wysoka gorączka, zmęczenie, a także ból mięśni i stawów. 

– Nasilenie objawów zależy od liczby spożytych larw, im będzie ich więcej, tym cięższy zazwyczaj jest przebieg choroby – zaznacza lekarz weterynarii, specjalista chorób świń Marek Salachna z Krapkowic w woj. opolskim. W ciężkich przypadkach może dochodzić do zaburzeń kardiologicznych, oddechowych oraz koordynacji ruchowej.

Więcej o tym jak przebiega włośnica u ludzi oraz na czym polega badanie tusz wieprzowych i dzików przeczytacie w styczniowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)