Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Holandia rozpoczyna zwalczanie PRRS w stadach świń

Obrazek

Prawie 50 holenderskich gospodarstw utrzymujących świnie pobrało próbki krwi i określiło status PRRS. Do 2025 roku 50% macior i prosiąt powinno być wolnych od PRRS.

Anna Kurek28 grudnia 2022, 06:00

W Holandii siedem uczestniczących w nowym projekcie praktyk weterynaryjnych rozpoczęło już pierwsze kroki w kierunku planowanej eliminacji PRRS. Praktyki weterynaryjne od kilku miesięcy przygotowywały swoich klientów do tego kroku. Do programu weszło 49 ferm trzody chlewnej, które obecnie zakwalifikowały się do pierwszej fazy zmian organizacyjnych.  Od świń w tych stadach  pobrano próbki krwi i określono ich status PRRS

Organizatorem projektu jest Koalicja Witalnej Hodowli Świń (CoViVa). Cele projektu są ambitne. Już w 2025 r. 50% prosiąt z uczestniczących ferm powinno być wolnych od PRRS. Mówi się, że na poziomie loszek 75% zwierząt osiągnęło ten status. Pomysłodawcy projektu uważają, że idealnie byłoby, gdyby cała holenderska hodowla trzody chlewnej była wolna od PRRS do 2050 roku.

 

W 49 fermach w pierwszej fazie projektu prowadzony jest szczegółowy monitoring wirusów PRRS w każdym stadzie. Celem jest wyeliminowanie choroby ze stad poprzez środki higieny i szczepienia. Udział w projekcie był dotychczas dobrowolny. Gospodarstwa pilotażowe mają tę zaletę, że wszystkie koszty badań ponoszą partnerzy projektu.

Źródło: SUSPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)