Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Jak diagnozować schorzenia układu oddechowego?

Obrazek

W chlewni słychać kaszel? Zwierzęta są apatyczne, ale nie mają gorączki? To może być grypa – przekonują lekarze weterynarii podczas trwającej właśnie 7. Konferencji Echa Kongresu ESPHM.

Paulina Janusz-Twardowska6 października 2017, 13:53
Jak co roku, w październiku w Pawłowicach w Wielkopolsce spotkali się specjaliści chorób świń, przedstawiciele branży weterynaryjnej oraz producenci trzody chlewnej, by wysłuchać najciekawszych wykładów poruszanych w 2017 r. podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Pradze. Do Pawłowic przyjechali praktycy z Niemiec, Hiszpanii, Belgii oraz Polski. Na panelu, dotyczącym chorób układu oddechowego świń, przekonywali o powszechności występowania grypy w europejskich stadach.

Coraz rzadziej infekcja grypy ma przebieg ostry, charakteryzujący się wysoką temperaturą. Częściej w stadach obserwuje się zakażenia chroniczne, objawiające się wyłącznie kaszlem i zmniejszanym pobraniem paszy – przekonywał dr Torsten Pabst z Niemiec.

Wskazywał również na konieczność dokładnego diagnozowania infekcji chorób układu oddechowego i dbałość o dobranie właściwej metody próbobrania.

– Pod kontrolą trzeba mieć obraz kliniczny stada, mikroklimat w chlewni, badania materiału biologicznego oraz sekcję zwłok – mówił. Jako najbardziej odpowiedni materiał biologiczny przekazywany do analizy pod kątem schorzeń układu oddechowego są popłuczyny pęcherzykwo-oskrzelowe. Można je pobrać w chlewni, po poddaniu zwierzęcia narkozie. Główną zaletą pobierania tego płynu, choć procedura jest skomplikowana, jest możliwość przeprowadzenia najdokładniejszej analizy laboratoryjnej, która ma szansę dać najbardziej adekwatny obraz stanu badanego stada.

Więcej o diagnostyce i profilaktyce chorób układu oddechowego oraz biegunek u świń przeczytacie już w listopadowym numerze top świnie.    pj-t


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)