Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności coraz bliżej

Obrazek

Na przełomie grudnia i stycznia rząd przyjmie projekt ustawy o konsolidacji inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Natomiast w marcu 2017 roku ma zacząć działać pełnomocnik rządu ds. utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

30 listopada 2016, 13:44

Podczas konferencji w Senacie poświęconej konsolidacji systemu bezpieczeństwa żywności resort rolnictwa podtrzymał swoją wolę połączenia:

  • Inspekcji Weterynaryjnej (IW),
  • Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN),
  • Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) oraz części:
  • Inspekcji Handlowej (IH),
  • Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS).

– Konsolidacja mam nadzieję, że zostanie przeprowadzona, będzie to zintegrowany nadzór zgodnie z zasadą „od pola do stołu” – mówił w Senacie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Nowa inspekcja

Nowa inspekcja ma być instytucją spionizowaną, a więc terenowe jednostki PIBŻ nie będą podlegać wojewodom oraz władzom samorządowy. Planuje się również wprowadzić zintegrowane finansowanie w ramach części budżetowej będącej w dyspozycji MRiRW. Obecny system jest skomplikowany i zakłada finansowanie z 20 różnych części budżetowych. Resort rolnictwa zapewnia również, że wszelkie dotychczasowe uprawnienia nadane przez organy obecnych inspekcji zachowają ważność i nie będzie potrzeby ponownego ubiegania się o nie.

Kość niezgody – Sanepid

Problem w tym,  że na oddanie do nowej inspekcji części Sanepidu wciąż nie wyraża zgody minister zdrowia.

– Proponowane reformy były opiniowane przez resort zdrowia w lipcu 2016 r. Minister Zdrowia nie zmienił zdania. Oba projekty budzą duże wątpliwości. Nie akceptujemy propozycji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówił w imieniu ministra Konstantego Radziwiłła Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

Trwają prace legislacyjne

Wiceminister Ewa Lech przypomniała, że konsolidacja inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności jest w programie Prawa i Sprawiedliwości oraz powiedziała, że obecnie w ministerstwie rolnictwa trwają prace nad zmianami w przygotowanych projektach ustaw. 

– Jest opóźnienie w sprawie legislacji, bo chcemy bardzo dokładnie przygotować te przepisy – wyjaśniła wiceminister Lech.

Resort rolnictwa nie wyklucza, że zaproponuje zmianę nazwy nowej inspekcji, która może brzmieć: Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności. Zmiany będę także dotyczyć wymogów wykształcenia wobec osób piastujących najwyższe stanowiska w PIBŻ.

Nowa zintegrowana inspekcja ma rozpocząć pracę na początku 2018 r.    wk

Fot. SierszeńskaNewsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)