Reklama zniknie za 11 sekund

Na co komu laboratorium?

Obrazek

– Badania laboratoryjne są podstawą nowoczesnej opieki nad stadem świń. Bez nich koszty opieki weterynaryjnej niepotrzebnie się zwiększają – uważa dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk. 

Anna Kurek8 grudnia 2017, 06:00

W krajowych laboratoriach można teraz zbadać wszystkie choroby, czy występują w chlewni,  kiedy pojawiają się w stadzie i czy mogą stać się przyczyną strat. Można zacząć wtedy przewidywać i przeciwdziałać ujemnym skutkom zakażeń.

Generalnie zatem badania należy podzielić na badania wstępne, przeprowadzane dla rozpoznania sytuacji ogólnej w chlewni i badania szczegółowe, mające pomóc ocenić kiedy dokładnie dochodzi do zakażenia aby wprowadzić celowaną profilaktykę.

  • Popularna serologia

Najczęściej używaną techniką badań są badania serologiczne. Polegają one na poszukiwaniu obecności przeciwciał w surowicy krwi zwierząt. Świnie, które miały kontakt z jakimś zarazkiem, wirusem czy bakterią dopiero po upływie kilkunastu dni zaczynają wytwarzać swoiste przeciwciała, których zadaniem jest zwalczanie tych zarazków. Im więcej tych przeciwciał w surowicy tym większe jest prawdopodobieństwo niedawnego zakażenia, lub powtórnej infekcji, lub wykonania szczepienia. 

  • Badanie bakteriologiczne

Najpopularniejsze wśród badań laboratoryjnych. Badanie pozwala na odnalezienie i namnożenie na podłożu konkretnej bakterii, która powoduje problemy w chlewni. Aby badanie było miarodajne materiał musi być bardzo świeży i dostarczony w lodzie. Warto zaznaczyć w dokumentach czego konkretnie szukamy i jakie są podejrzenia. Obniży to koszty badania i przyspieszy wynik. 

O szczegółach dotyczących tych sposobów analizy zdrowia świń, o ich kosztach oraz o pozostałych metodach badania laboratoryjnego świń przeczytacie Państwo w grudniowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury!  aku


1 z 1
Bakteriologia jest jednym z najpowszechniej wykonywanych badań  laboratoryjnych świń

Bakteriologia jest jednym z najpowszechniej wykonywanych badań laboratoryjnych świń

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)