Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Obsłużyć dozownik

Obrazek

Pompy dozujące podłączone do instalacji wodnych niemal na stałe zagościły w chlewniach. Czy potrafimy je prawidłowo wykorzystywać?

Anna Kurek5 lutego 2019, 06:00
Pompy dozujące umożliwiają terapię i/lub suplementację nawet kilkuset zwierząt w jednym momencie. To duże ułatwienie pracy. Rozwiązanie to ogranicza konieczność łapania świń i podawania np. antybiotyków iniekcyjnie, co znacznie ogranicza stres zwierząt – uważa lekarz weterynarii, specjalista chorób świń Adam Grabowski z Kalisza. 

Mechanizm działania dozowników jest bardzo prosty. Pompa dozująca zostaje podłączona do linii wodnej, przepływająca przez nią woda zaciąga roztwór wodny i podaje w odpowiednim rozcieńczeniu dalej na obwód wprost do poideł. 

– Regulacja stężeń zależy od poboru wody. Tam, gdzie występuje duży  jej pobór, np. w kurnikach, czy bardzo dużych tuczarniach urządzenie ustawiamy na 0,5%. Jeżeli pompa służy do leczenia małych zwierząt, ustawiamy ją na 2%, wówczas na 100 l przepływającej wody pobiera ona 2 l roztworu macierzystego. Przy ustawieniu na 2% mamy większą objętość roztworu macirzystego, w którym jesteśmy w stanie dobrze rozpuścić leki – mówi Grabowski. Jego zdaniem do przygotowania roztworu  najlepiej wykorzystywać wodę demineralizowaną. Ma ona obniżoną zawartość pierwiastków, dzięki czemu roztwór jest bardziej stabilny. 

Więcej o tym jak wykorzystywać dozowniki do leków oraz przykładowe wyliczanie dawek znajdziecie Państwo w lutowym wydaniu "top świnie". 
Zapraszamy do lektury.
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)