Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Polska wieprzowina pozyskała nowy rynek zbytu

Obrazek

Egipska służba weterynaryjna GOVS wysłała do Głównego Inspektoratu Weterynarii pismo, zatwierdzające świadectwo zdrowia dla mięsa wieprzowego bez kości, wyrobów i produktów wieprzowych oraz dla mleka i produktów mleczarskich wywożonych do Egiptu.

Aleksandra Galus9 czerwca 2015, 14:00

Dokument ten stanowi renegocjację obecnie obowiązującego świadectwa – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Jednocześnie stanowi to zakończenie uzgodnień z Egiptem, które trwały już od ubiegłego roku. Dzięki temu polski eksport tuczników pozyskał nowy rynek zbytu wśród państw trzecich.
 
Ubiegły rok, w ogóle, był owocny w  nowe oficjalne uzgodnienia, bowiem zostały wynegocjowane nowe świadectwa zdrowia na eksport mięsa wieprzowego i produktów zawierających wieprzowinę lub wprowadzone zmiany we wcześniej uzgodnionych świadectwach z władzami weterynaryjnymi innych państw trzecich, takich jak: Uzbekistan, Azerbejdżan, Kirgistan, Bośnia i Hercegowina,  Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Mongolia, Nowa Zelandia, Albania, Serbia, Chile. Natomiast w tym roku uzgodniono nowe wersje świadectw na eksport mięsa wieprzowego do Macedonii i Singapuru.

Umożliwienie eksportu polskiej wieprzowiny jest sukcesem, jednak batalia o ten rynek się nie zakończyła. Ministerstwo cały czas walczy o dopuszczenie polskiego mięsa drobiowego i wołowego do eksportu na rynek egipski. Na obecnym etapie negocjacji w tej sprawie finalizowana jest procedura uzgadniania świadectw zdrowia, konieczne jest także jeszcze przeprowadzenie kontroli polskich zakładów przez inspektorów egipskich mających na celu ich zatwierdzenie (w tym również w zakresie uboju halal) do eksportu. Jednocześnie uzgadniane są też warunki eksportu (świadectwo zdrowia) dla bydła hodowlanego i użytkowego wywożonego z Rzeczypospolitej Polskiej do Arabskiej Republiki Egiptu – informuje MRiRW.  oprac. ag

Fot. A. KurekPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)