Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Produkcja bez antybiotyków jest wyzwaniem, ale też szansą

Obrazek

Bez antybiotyków, bez GMO, polskie, wiejskie, świeże... te slogany bez przerwy wykorzystywane są przez producentów i dystrybutorów żywności. Rolnicy postanowili wdrożyć je w życie, bo tego chcą konsumenci. Jednak do tego trzeba zmian w produkcji.

Anna Kurek1 maja 2022, 08:00

 – Świadomość konsumentów jest coraz wyższa, dlatego w najbliższej perspektywie musimy pracować tak, aby nie odeszli oni od jedzenia wieprzowiny. Trzeba promować dobre, polskie mięso, bo ludzie rezygnują z jego konsumpcji – uważa Maciej Łagoda ze wsi Kaczagórka w pow. gostyńskim, który wraz z żoną Malwiną właśnie rozpoczął tucz bez antybiotyków w ramach konsorcjum, które spina Agro Integracja.

W tym gospodarstwie świnie były utrzymywane od zawsze. Małżeństwo przejęło je od rodziców w 2006 r., wraz ze stadem 40 loch w cyklu zamkniętym. Rolnik, podróżując po Niemczech, podejrzał jak profesjonalnie prowadzony był tam tucz otwarty i postanowił przeprofilować swoje gospodarstwo.

 

Nowoczesna tuczarnia

– Po likwidacji loch zmodernizowaliśmy budynek i przystosowaliśmy go do tuczu. Pomieści on 450 tuczników. Sześć lat temu zwiększyliśmy skalę tuczu i pobudowaliśmy nowy budynek na 650 świń – wyjaśnia rolnik, który obecnie dysponuje 1100 stanowiskami tuczowymi na rusztach. Chlewnie są w pełni zautomatyzowane, pasza podawana jest paszociągami, a wentylacją steruje komputer. Tuczarnia ma też zainstalowany system schładzania powietrza, co gwarantuje zwierzętom komfort latem. Małżeństwo prowadzi uprawy na 50 ha, z czego 10 ha zajmują buraki. Zboża wystarcza na 1 z 3,5 wstawień tuczników w roku.

 

– Kupowaliśmy 30-kg warchlaki z Danii, po 75 dniach sprzedawaliśmy najcięższe z nich, a po 90 dniach zazwyczaj tuczarnie były już puste. Przy FCR 2,6 kg/kg dwa ostatnie wstawienia wyszliśmy na zero. Znajomy, który zajmuje się produkcją prosiąt, ze względu na nieopłacalność chowu świń miał poważne problemy z ich sprzedażą, więc usługowo mu je utuczyliśmy za 50 zł/szt. – wyjaśnia rolnik, który po tym, jak ceny warchlaków spadły do 175 zł/szt. 6 i 20 stycznia br. wstawił ponownie duńskie świnie. Sprzedawał je w połowie kwietnia i udało mu się uzyskać 7 zł/kg żywca. Mimo wysokiej ceny, trudno mówić o zarobku, a jeszcze trudniej skalkulować dziś koszty produkcji, skoro z tygodnia na tydzień ceny pasz i energii rosną w zastraszającym tempie.

 

Nieopłacalna produkcja

– Przy poprzednich świniach pasza finiszer kosztowała 1350 zł/t, obecnie muszę wyłożyć 1630 zł/t finiszera, 1775 zł/t growera i 1850 zł/t startera – wskazuje rolnik i wylicza dalej. – Przy dzisiejszych cenach warchlaków – 360 zł/szt., które zjedzą mieszanek w sumie za 445 zł, należy doliczyć 15 zł/szt. na weterynarię, 15 zł/szt. na wodę i prąd i 10 zł/szt. kosztują padnięcia. To daje 845 zł, podzielone na średnią masę ciała tuczników podczas sprzedaży 127 kg, uzyskujemy 6,65 zł/kg samych kosztów i to bez mojej robocizny ani amortyzacji budynków.

Projekt produkcji świń bez antybiotyków to inwestycja. Rolnicy chcą się w ten sposób wyróżnić na rynku, licząc, że wkrótce konsumenci to docenią.

 

Nadzieja na przyszłość

– Dziś nie zakładam, że zarobimy na nich więcej, ale w przyszłości, dzięki reklamie i nagłośnieniu tego projektu, mamy nadzieję na wyższy zarobek, szczególnie że koszty produkcji wzrosną – mówi Łagoda. Z kalkulacji wynika, że pasza pełnoporcjowa, na którą zdecydowało się konsorcjum, będzie o około 100 zł/t droższa. Do tego ze względu na wykorzystanie białka non GMO wzrośnie z pewnością wskaźnik FCR. Ponadto program przewiduje też, że poziom padnięć może się podnieść z 2% obecnie, do 3,5%.

– Założenia tuczu bez antybiotyków są takie, że nie będziemy leczyć świń. Jeżeli jednak któreś zwierzę zachoruje i będzie wymagało antybiotykoterapii, pomoc oczywiście zostanie mu udzielona, ale będzie ono natychmiast oznakowane kolczykiem i wypadnie z programu – wyjaśnia pani Malwina.


Więcej o tym konsorcjum piszemy w majowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury.

 Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)