Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Strzał zamiast wkłucia – nowa metoda szczepienia świń

Obrazek

Czy niedługo będziemy szczepić świnie bez użycia igieł? Nowa, bezinwazyjna metoda szczepień jest już dostępna na polskim rynku.

Anna Kurek9 lipca 2018, 06:00
Mechanizm podawania śródskórnego szczepionki polega na wytworzeniu ciśnienia, które przepycha szczepionkę przez mały otwór, wytwarzając strumień, który przenika skórę z dużą prędkością (ok. 100 m/s). Rozpędzone cząsteczki płynu generują na skórze otwór, przez który ciecz jest wtłaczana w tkankę. W przypadku szczepień śródskórnych do wytworzenia ciśnienia i dostarczenia cząsteczek szczepionki w głąb skóry wykorzystywane jest sprężone powietrze.

Szczepienia śródskórne mają szereg zalet w porównaniu z tradycyjną iniekcją domięśniową. Po pierwsze, ograniczają rozprzestrzenianie chorób w stadzie. Pomimo że często ujmujemy stado jako całość, musimy pamiętać, że każda świnia ma własny status zdrowotny i możliwe jest zakażenie jednego osobnika od drugiego poprzez korzystanie z tej samej igły, zwłaszcza w przypadku chorób wirusowych, jak choćby PRRS. W przypadku iniekcji domięśniowych idealną sytuacją byłaby dezynfekcja lub zmiana igły przed szczepieniem każdego osobnika. Jednak ze względu na dużą czaso-, jak i kosztochłonność takich działań, szczególnie przy szczepieniu dużych partii zwierząt, praktyka taka jest niewykonalna. W związku z wykorzystaniem do szczepienia grupy świń tej samej igły często nieświadomie przyczyniamy się do transmisji patogenów w stadzie, co może mieć negatywne konsekwencje dla efektywności produkcji. W przypadku szczepień śródskórnych ryzyko przeniesienia zarazków jest znacznie niższe, bowiem głowica urządzenia kontaktuje się tylko z powierzchnią skóry, nie wnikając do wnętrza tkanki.
Szczepienia śródskórne to także większe bezpieczeństwo personelu wykonującego iniekcje. 

Już w lipcowym wydaniu "top agrar Polska" piszemy więcej o szczepieniach śródskórnych u świń.   aku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)