Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Szczepionki w walce z chorobami świń. Czy również ASF?

Na jakie choroby warto szczepić świnie? Czy doczekamy się szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń? Jak walczyć z tą zaraza? Dla czytelników top agrar Polska odpowiada prof. Zygmunt Pejsak.

Paulina Janusz-Twardowska26 września 2020, 16:26
Stosując szczepienia można uchronić stada świń przed wieloma chorobami. Mimo tego są one niedoceniane przez hodowców, co jak zauważa prof. Pejsak jest przyczyną występowania w chlewniach takich chorób, jak adenomatoza, PRRS, grypa, parwowiroza, czy nosoryjówka.

– Jednak jeśli chodzi o ochronę stada na pierwszym miejscu stawiam bioasekurację włączając w nią dezynfekcję, na drugim dobrostan i na trzecim szczepienia. Dopilnowując tych trzech elementów uniknęlibyśmy wielu problemów i osiągalibyśmy wyniki jak topowe chlewnie za granicą – stwierdził podczas II Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie prof. Pejsak. – Tym samym ograniczylibyśmy stosowanie antybiotyków. W Polsce już są fermy, w których tuczniki są odchowywane bez użycia antybiotyków. Jednak w większości gospodarstw gasimy pożary, zamiast im zapobiegać.

Niestety nie na wszystkie jednostki chorobowe możliwe jest wyprodukowanie skutecznej szczepionki. Jedną z nich jest afrykański pomór świń.

– Od 50 lat trwają badania nad szczepionką przeciw ASF, ale są bezskuteczne, ponieważ nawet zakażone zwierzęta całą cząstką wirusa nie są w stanie wytworzyć odporności pozakaźnej. Jeśli tak się dzieje trudno uzyskać skuteczną szczepionkę – wyjaśniał specjalista. Ponadto szczepionka na ASF musi być bezpieczna, podawana doustnie oraz pozwalająca odróżnić zwierzęta zaszczepione od niezaszczepionych.
– Z tych wszystkich powodów droga do uzyskania szczepionki jest bardzo daleka i potrzebny jest przełom – mówił prof. Pejsak. – Na razie pozostaje nam bioasekuracja i dezynfekcja.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)