Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Wkrocz z nami w przyszłość wolną od igieł

Szczepienia bezigłowe zyskują popularność na całym świecie, pozwalają bowiem uniknąć ryzyka związanego ze szczepieniami metodą tradycyjną, poprawiając przy tym dobrostan zwierząt. Aplikacja śródskórna jest łatwa, wykazuje przy tym wysoką skuteczność w szczepieniu świń, umożliwiając szybkie wytworzenie mechanizmów obronnych. IDAL® to pionierskie bezigłowe urządzenie do szczepień śródskórnych świń.

26 listopada 2021, 13:35

Wdrożenie odpowiednich narzędzi i procesów technologicznych do produkcji trzody chlewnej wpływa korzystnie na jakość pracy ze zwierzętami oraz ich dobrostan. Roboty są już powszechnie stosowane w wielu sektorach, np. podczas produkcji samochodów, z uwagi na szybkość, precyzję i możliwość monitorowania ich pracy. Po podobnie śmiałe rozwiązania powinniśmy sięgać także w produkcji trzody chlewnej – innowacje technologiczne należy wprowadzać również do tego procesu, wykraczając poza niegdyś nowoczesne rozwiązania, takie jak wentylacja mechaniczna czy dozowniki paszy.
Tego typu przełom w technikach szczepień nastąpił 20 lat temu wraz z wprowadzeniem urządzenia bezigłowego IDAL® do szczepień śródskórnych.
„MSD Animal Health od lat współtworzy innowacje z hodowcami i lekarzami weterynarii. Koncentrując się na badaniach i rozwoju, stworzyliśmy bezpieczne i łatwe w użyciu narzędzie, które ma bezpośredni wpływ na przebieg szczepień w gospodarstwach – ich jakość, zdrowie zwierząt i czas naszego personelu” – Grzegorz Świerczyński, Business Unit Director Swine w Europie Środkowej.
IDAL® stanowi przełom w sektorze trzody chlewnej, nie tylko zapewniając wygodę hodowcom, ale też gwarantując dobrostan świń.

IDAL® to najłatwiejszy, najbezpieczniejszy i cieszący się największym uznaniem sposób szczepienia świń na świecie.

Zobacz film: https://www.msd-animal-health.pl/idal/?jwsource=cl

Dlaczego IDAL® ma tak duży wpływ na dobrostan prosiąt i loch?

W dzisiejszych czasach ogromną wagę przywiązuje się do dobrostanu zwierząt hodowlanych, dlatego też wszelkie innowacje wprowadzane w gospodarstwach powinny mieć na celu optymalizację tego właśnie parametru. Proces szczepień jest tymczasem jednym z najbardziej stresujących zabiegów w naszej codziennej pracy.
Zastępując tradycyjną metodę igłową, bezpośrednią aplikacją do skóry właściwej, jesteśmy w stanie istotnie ograniczyć odczuwany przez świnię ból, zmniejszając tym samym stres towarzyszący szczepieniu. Podczas aplikacji zwierzęta zachowują się naturalnie, co wpływa także pozytywnie na osoby obsługujące urządzenia IDAL®.

Przewaga szczepień śródskórnych nad domięśniowymi

  • Prosięta szczepione śródskórnie urządzeniem IDAL® są bardziej aktywne po szczepieniu niż zwierzęta szczepione domięśniowo.

  • U ciężarnych loch szczepienie za pomocą IDAL® pomaga zmniejszyć strach i reakcję bólową towarzyszące tradycyjnemu szczepieniu.

  • Zmniejszając ból i ograniczając reakcje stresowe świń, zmniejszamy ryzyko ingerencji w ich naturalne zachowanie, co wpływa pozytywnie na aktywność produkcyjną. Dobrostan zwierząt przekłada się więc na wzrost ich produktywności


Sprawdzona technologia IDAL® pozwala wyeliminować tradycyjne igły i strzykawki, zastępując je innowacyjnym i wygodnym rozwiązaniem podnoszącym dobrostan zwierząt.

Dlaczego warto wybrać IDAL®?

  • Wyraźna redukcja bólu i stresu (również dla obsługującego), mająca pozytywny wpływ na poprawę dobrostanu zwierząt.

  • Mniejsze ryzyko przeniesienia choroby (w przypadku tradycyjnego szczepienia patogeny obecne na igle mogą być przenoszone między zwierzętami).

  • Skutecznie stymuluje odpowiedź immunologiczną (wyraźnie szybciej w porównaniu do innych metod).

  • Bez ryzyka złamania igły w mięśniu szczepionego zwierzęcia (częsty powód odrzucenia partii mięsa w rzeźni).

  • Eliminuje ryzyko przypadkowego zakłucia igłą przez szczepiącego.

  • Łatwe w obsłudze urządzenie do szybkiego i wydajnego procesu szczepień.

IDAL® to coś więcej niż ogromna innowacja w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt. To także istotne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, wygody użytkowania oraz wydajności pracy.

Monitoring – dokładna kontrola liczby wykonanych szczepień.

„Jeśli nie można czegoś zmierzyć, nie można tym zarządzać.” - powiedział kiedyś Peter Drucker. Dlatego właśnie oprogramowanie IDAL® rejestruje liczbę dawek podanych przez każde urządzenie. Na koniec dnia lub danego okresu możemy dokładnie oznaczyć liczbę podanych dawek i zaszczepionych świń, a tym samym – precyzyjnie kontrolować proces szczepień. Urządzenie pozwala również określić, ile świń powinno zostać zaszczepionych w danym tygodniu, a następnie porównać wyniki z rzeczywistymi danymi nt. podanych dawek (jak pokazano na wyświetlaczu IDAL®).

Szybszy i wydajniejszy proces.

IDAL® został zaprojektowany do efektywnej aplikacji ponad 1000 dawek dziennie. Zmierzono, że proces ten jest o 30% szybszy i bardziej wydajny niż przy użyciu tradycyjnych strzykawek wielodawkowych. Dzięki temu procedura szczepienia zajmuje mniej czasu, co jest korzystne zarówno dla zwierząt, jak i operatorów.

Zagrożenia dla hodowców związane ze szczepieniami igłowymi.

Stosowanie tradycyjnych strzykawek i urządzeń igłowych podczas pracy w gospodarstwie wyraźnie zwiększa ryzyko przypadkowych samoiniekcji, które często prowadzą do poważnych infekcji mogących mieć nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia. W USA aż 80% hodowców zgłosiło przypadkowe zakłucie igłą podczas pracy.

Kolejną zaletą zaprzestania stosowania igieł jest wyeliminowanie ryzyka ich złamania i pozostania w mięśniu zwierzęcia, co skutkuje odrzuceniem partii mięsa przez rzeźnię. Z punktu widzenia hodowcy pozwoli to uniknąć olbrzymich strat.


Szczepienia bezigłowe zyskują popularność na całym świecie, pozwalając uniknąć ryzyka związanego ze szczepieniami metodą tradycyjną.

Hodowcy i ich doświadczenia z IDAL®.

Gdy zapytamy hodowców i lekarzy weterynarii o ich doświadczenia z IDAL® podczas codziennej pracy, wszyscy zgodnym chórem odpowiadają, że decyzja o zastąpieniu tradycyjnych szczepień z wykorzystaniem igieł i strzykawek urządzeniem IDAL® była ze wszech miar słuszna. IDAL® pozwala idealnie odmierzyć dawkę szczepionki, zapewniając jednolitość procesu i minimalizując prawdopodobieństwo błędu.
Zdaniem Marcio, producenta z Brazylii, IDAL® jest mniej stresujący dla zwierząt, co gwarantuje lepsze wyniki przy niższych kosztach produkcji.
“Polecam używanie urządzenia IDAL® wszystkim, którzy chcą ograniczyć stosowanie antybiotyków i poprawić bioasekurację” - mówi inny rolnik z Włoch, który zaczął używać IDAL®, aby usprawnić swój proces chowu trzody chlewnej.
Lekarze weterynarii, tacy jak Franz z Holandii, również zalecają szczepienia za pomocą IDAL®, obserwują bowiem u zwierząt znacznie mniejszy stres i szybszy powrót do naturalnych aktywności. “Przede wszystkim nie biegasz za lochami z igłą. Ogromną zaletą jest także higieniczna praca bez konieczności ciągłej wymiany igieł”

Ponad 8000 użytkowników IDAL® i setki milionów zaszczepionych świń na całym świecie to dowód na to, że IDAL® to najłatwiejszy i najbardziej efektywny sposób szczepienia w branży trzody chlewnej.

IDAL® to 20 lat doświadczenia i wyznaczania innowacyjnych kierunków.

Jak powiedział Ruud Segers (dyrektor ds. badań i rozwoju w MSD Animal Health):
„Od ponad 20 lat The IDAL® Way pomaga hodowcom kontrolować jedne z najbardziej kosztownych chorób, z jakimi boryka się przemysł trzody chlewnej na całym świecie.”
Odkąd tylko pierwszy model IDAL® wszedł na rynek, firma nie ustaje w staraniach, aby rozwijać i ulepszać swoje urządzenia do szczepień w oparciu o najnowsze badania i opinie użytkowników. Przez te wszystkie lata śródskórny system szczepień bezigłowych IDAL® zapewniał hodowcom pierwszorzędne, zaawansowane technologicznie rozwiązanie w zakresie szczepienia świń. Jego nieprzerwane stosowanie i ewolucja pokazują wpływ, jaki wywarł i wciąż wywiera na przemysł trzody chlewnej.


Nie zwalniając tempa, w 20. rocznicę istnienia IDAL® obiecujemy Wam dalsze ekscytujące innowacje, dzięki którym wspólnie udoskonalimy proces hodowli trzody chlewnej.

IDAL® to przyszłość, która zaczyna się teraz. Możesz być jej częścią.


Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ