Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Zdrowie świń - wypadanie narządów miednicy, jak pomóc?

Obrazek

Leczenie świeżego, przy niewielkim wynicowaniu, wypadnięcia odbytnicy czy pochwy u świń jest możliwe. Jak to zrobić wyjaśniał podczas Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego w Poznaniu dr Aleksander Skoracki. 

Anna Kurek25 kwietnia 2023, 11:10
Wypadnięcie narządów miednicy - odbytnicy lub pochwy jest często powodem ich eliminacji ze stada. Tymczasem za pomocą manualnej repozycji i zabezpieczeniu przed nawrotem, jesteśmy w stanie skutecznie leczyć świnie. 

- Wypadanie narządów miednicy należy traktować jako problem medyczny o znaczeniu gospodarczym. Częstym jego następstwem jest przedwczesna eliminacja zwierzęcia ze stada lub też ich zmniejszona produkcyjność - uważa dr Skoracki.
Biorąc pod uwagę przesłanki anatomiczne wpływające na wypadanie narządów miednicy trzeba zaznaczyć, że kanał odbytowy świni jest krótki. Głównymi mięśniami w tej okolicy są dźwigacz odbytu i zwieracze. Ich osłabienie zwiększa ryzyko wypadania odbytu.

- Leczenie świeżego, przy niewielkim wynicowaniu, wypadnięcia odbytu jest możliwe za pomocą manualnej repozycji i zabezpieczeniu przed nawrotem tego zjawiska. Służą do tego specjalne zestawy, dostosowane wielkością do wielkości zwierząt - przedstawiał sepcjalista.

Pomoc warchlakom lub tucznikom polega na wsadzeniu odpowiedniego rozmiaru rurki do odbytnicy, założeniu ściśle elastycznej gumki na kilka dni i po tym czasie odcięciu wystającej części i wyjęciu rurki.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)