Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Zdrowie: Zabieg ratujący życie

Obrazek

Wypadanie odbytu to przypadłość, z którą miał styczność u swoich zwierząt chyba każdy producent świń. Jak uratować świnie, które zapadły na tę chorobę? 

Anna Kurek19 października 2016, 15:02

Wypadanie odbytu nie jest bardzo częstym schorzeniem. Szacuje się, że dotyczy zazwyczaj 1–2% stada. Praktycy informują jednak, że niekiedy dochodzi nawet do kilkunastu procent. Wciąż jeszcze nie do końca rozpoznany został mechanizm wywołujący problem. Lekarze weterynarii w tej kwestii opisują raczej zespół czynników inicjujących wypadanie odbytów u świń.

Zaliczają do niego m.in.:

  • silny kaszel,
  • zatwardzenie,
  • zbyt niski poziom włókna w paszy,
  • zagrzybioną paszę i/lub słomę,
  • nagłą zmianę temperatury otoczenia,
  • nagłą zmianę paszy.

Wiadomo jest, że świnie z wypadniętym odbytem należy jak najszybciej odizolować od reszty grupy. W przeciwnym razie pozostałe osobniki będą gryzły wystającą część prostnicy, uszkadzając ją. To zdecydowanie zmniejsza szanse na uratowanie zwierzęcia.

Już w listopadowym numerze "top agrar Polska" w programie specjalnym "top świnie" znajdą Państwo podpowiedź jak prosto i skutecznie pomóc świniom, którym wypadł odbyt.  akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)