Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Zima – najlepszy moment na korekcję racic w stadzie

Obrazek

Początek zimy to idealny moment na sprawdzenie stanu racic zarówno w stadach które nadal korzystają z wybiegów, jak i dla tych, które na zimę wracają na stałe do obory.

12 grudnia 2016, 13:21

Jak twierdzą specjaliści zajmujący się zdrowiem bydła, zima to okres krytyczny dla zdrowotności racic.  Nastanie tej pory roku w oborze jest momentem, w którym ryzyko kulawizny znacznie rośnie. Kontrola stada, stały monitoring stanu racic i kąpiele racic 5-7 razy w tygodniu na początku sezonu pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zapalenie skóry palca (digital dermatitis) jest bardzo zaraźliwe i trudne do pozbycia ze stada. Ostra forma DD powoduje uciążliwe ropnie i wrzody, które wymagają długiego leczenia i są powodem strat produkcyjnych. Łagodniejsza, wcześniejsza forma choroby jest łatwa do wyleczenia, a kąpiele racic utrzymują zapalenie skóry palca w uśpionej formie. Nawroty DD zazwyczaj są skutkiem utrzymania krów w błocie i wilgotnej ściółce, o co łatwo zimą.

Kluczowa jest obserwacja stada

Regularne kontrole i wiedza na temat stanu racic całego stada, a nie tylko kulawych krów, jest kluczem do zredukowania kulawizny. Badania prowadzone na Uniwersytecie Nottingham udowodniły, że wczesne leczenie wrzodów podeszwy trwa krócej i pozwala  uniknąć nawrotów choroby w przyszłości.

Również wskaźnik BCS w momencie wycielenia może być bardzo istotny jeśli chodzi o stan racic. Badania potwierdziły, że cielące się krowy o BCS 3 są w bardzo małym stopniu narażone na ryzyko kulawizny po porodzie. Specjaliści apelują, aby w każdym gospodarstwie była przynajmniej jedna osoba oceniająca regularnie BCS. Równie ważna jest dobrze zaopatrzona apteczka i natychmiastowa reakcja na oznaki kulawienia u krów.   oprac. al

Źródło: Dairy Global

Fot. Sierszeńska


Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy