Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Zdrowie świń: Zlikwiduj kaszel

Obrazek

Czy wiesz, że kaszel nie jest chorobą? Jest ważną reakcją obronną organizmu mającą na celu usunięcie z dróg oddechowych wydzielin zapalnych, czynników toksycznych lub też ciał obcych. 

Anna Kurek29 listopada 2019, 05:00

Kaszlu, chociaż jest objawem niepokojącym hodowcę i może wskazywać na wystąpienie choroby  zakaźnej, nie należy w oderwaniu postrzegać jako coś wyłącznie złego – mówi Jan Szeretucha, specjalista chorób świń z Czyżewa w województwie podlaskim.

Wykorzystać narzędzia

Kiedy pojawia się kaszel w chlewni, hodowcy oczekują, że lekarz zaordynuje cudowny środek i problem minie. Tymczasem zdaniem Szeretuchy nie ma lekarstwa na kaszel. 

– Nie ma takiego antybiotyku, który zlikwiduje kaszel. Jego podanie pomaga na chwilę. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj problem leży zupełnie gdzie indziej – twierdzi specjalista. 

Bardzo mało uwagi zwraca się na strefę komfortu cieplnego świń, często nie zadając sobie trudu, aby ją zrozumieć i określić, na czym ona polega i czemu ma służyć? Mówimy tu o temperaturze odczuwalnej przez świnie. Nie jest ona tożsama z temperaturą otoczenia w pomieszczeniu, widoczną na sterownikach czy termometrze. 

Chcesz się dowiedzieć jak niwelować kaszel w chlewni oraz w jakiej temperaturze rzeczywiście świnie czują się dobrze? Przeczytaj cały artykuł w grudniowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. 


 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy