Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Zdrowie>

Choroba czai się w trawie!

Obrazek

Nadeszło lato, a wraz z nim kleszcze, które są nosicielami groźnych chorób. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne może być ich wkłucie.

Donata Kosicka1 lipca 2019, 11:05

Każde lato to raj dla kleszczy. Najgorsze jest to, że wraz z nim pojawia się groźba boreliozy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ich naturalnym środowiskiem jest nie tylko las, ale i trawy w naszym ogrodzie lub na łące. Te małe pajęczaki żywią się krwią zwierząt oraz  ludzi. Ich aktywność rozpoczyna się zazwyczaj wczesną wiosną i trwa do późnej jesieni. Kleszczy jest więcej, gdy wzrasta temperatura i wilgotność otoczenia.

 

Kleszcze najczęściej i najchętniej wybierają wilgotne i owłosione zakamarki naszego ciała oraz fałdy skórne. Obecne w ciele kleszczy krętki boreliozy się do naszego organizmu wraz z ich  śliną, która znieczula naszą skórę. W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia lub życia bakterie, które mogą spowodować boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu.

 

Aby chronić się przed kleszczami można używać preparatów odstraszających. Zabezpieczmy się przed kleszczami stosując nakrycie głowy i odzież zasłaniającą ciało. Jeśli wybieramy się na pole lub łąkę, zakładajmy długie spodnie i koszule z długim rękawem.

 

Kleszcze należy usunąć za pomocą odpowiedniego przyrządu, który jest dostępny we wszystkich aptekach, lub używając pęsety. Kleszcza chwytamy tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągamy go ku górze. Miejsce po ukąszeniu dezynfekujemy.

 

Niestety, przeciwko boreliozie nie wynaleziono jeszcze szczepionki. W przypadku zdiagnozowania boreliozy konieczne jest długie leczenie antybiotykami, które mogą osłabić nasz organizm. Kuracja taka zazwyczaj trwa od 21 do 28 dni, a nawet dłużej

Więcej o boreliozie przeczytasz w lipcowym wydaniu top agrar Polska

dkdPicture of the author
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)