Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Męskie dolegliwości w liczbach

15.08.2018

Drukuj

Męskie dolegliwości w liczbach

Artykuł dostępny


Częstość wykonywania lekarskiego badania prostaty rośnie wraz z wiekiem. W Polsce wśród mężczyzn 70-letnich i starszych zbadanych zostało 2/3 populacji i byłby to dobry wynik, gdyby nie fakt, że dane dotyczą trzech ostatnich lat. Choroby prostaty wśród mężczyzn 65+ są częstsze (22,5%) niż cukrzyca (17,7%). Wśród 40-latków zbadał się jedynie co 9. mężczyzna.

r e k l a m a

Według danych GUS w 2016 r. badanie PSA – antygenu specyficznego dla prostaty wykonało zaledwie 5,6% mężczyzn, przy czym 80% tych badań zostało wykonanych w ramach NFZ.

Odsetek mężczyzn, którzy przeżyli pięć lat od diagnozy raka stercza ciągle wzrasta i wynosi około 75%. W 2017 r. udzielono mniej niż 3,3 mln porad urologicznych 
w specjalistycznych poradniach. Stwierdzono, że najczęściej występujący nowotwór w grupie mężczyzn 20+ to rak jąder. Na wizytę u specjalisty w ramach NFZ czeka się od jednego do kilku miesięcy.

Ile kosztuje prywatna wizyta?
Przeciętna cena wizyty prywatnej u specjalisty urologa to 150 zł, jednakże konsultacja profesora może kosztować dwa razy tyle. Badanie USG układu moczowego kosztuje od 60 do 100 zł, transrektalna ultrasonografia prostaty (TRUS) to koszt 150–200 zł. Badanie krwi PSA kosztuje od 30 do 60 zł. Ceny w prywatnych ośrodkach mogą się różnić, dlatego przed rejestracją sprawdź cennik w Internecie. ad

Polecane dla Ciebie:

article icon

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii