Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Zdrowie>

Olej rzepakowy – nie tylko do smażenia!

Obrazek

Mięsa, ryby, naleśniki – te wszystkie potrawy smażymy na popularnym oleju rzepakowym. Ale olej ten ma znacznie więcej zastosowań w kuchni. Sprawdź, jak możesz wykorzystać rzepakowy i dlaczego w kuchni warto postawić na ten olej.

Paulina Janusz-Twardowska16 lutego 2022, 07:49

W dobrze zbilansowanej diecie tłuszcze roślinne powinny przeważać nad zwierzęcymi, które zawierają znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Wyjątek stanowią oleje rybie. Najlepszym źródłem tłuszczów roślinnych są rzepak, słonecznik, oliwki, soja i siemię lniane. Do tłoczenia olejów wykorzystuje się także pestki dyni czy winogrona, rokitnika, czarnuszki, awokado, a nawet zarodki kukurydziane i otręby ryżowe. Jak wskazuje dr inż. Dorota Czerwińska z Katedry Żywienia człowieka na SGGW w Warszawie, olej rzepakowy należy do najpowszechniejszych olejów roślinnych w Europie. W jego składzie 58% stanowią kwasy jednonienasycone (głównie kwas oleinowy), a jedynie 27% kwasy wielonienasycone.

Organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć wszystkich potrzebnych kwasów tłuszczowych – syntetyzuje kwasy jednonienasycone oraz niektóre wielonienasycone. Pozostałe trzeba dostarczyć z pożywieniem. Należą do nich bardzo kwas alfa-linolenowy (omega-3), a także linolowy (omega-6).

Kwas omega-3 ma szerokie zastosowanie w profilaktyce chorób i wspomaga leczenie wielu z nich. Kwas ten zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL, a jednocześnie obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. W ten sposób zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób serca. Ponadto zapobiega arytmii i ogranicza ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Chroni przed zawałem i udarem mózgu. Odgrywa też rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego – może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ma wpływ na pracę mózgu i nerwów.

Z kolei kwas omega-6 działa przeciwstawnie do omega-3, zwiększając ryzyko zakrzepowe i stymulując wytwarzanie związków o działaniu prozapalnym. Dlatego ważne jest utrzymywanie właściwych proporcji między tymi kwasami. Powinny one wynosić 3: 1, podczas gdy w diecie Polaków stosunek tych kwasów to 20: 1. Ważne jest więc zwiększanie spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, a szczególnie kwasu alfa-linolenowego. Niestety stosowane w kuchni polskiej oleje, jak olej słonecznikowy i oliwa z oliwek są ubogie w kwasy omega-3. Wyższą zawartością kwasu alfa-linolenowego charakteryzują się oleje: sojowy i rzepakowy, przy czym ten drugi odznacza się korzystną dla zdrowia proporcją kwasów omega-3 do kwasów omega-6.

- Na sklepowych półkach możemy znaleźć dwa rodzaje oleju rzepakowego: rafinowany oraz nierafinowany, tłoczony na zimno. Ten pierwszy nadaje się doskonale do przyrządzania potraw duszonych, smażonych i pieczonych, ale nie jest najlepszym wyborem jako dodatek do sałatek czy surówek. Do tych potraw warto wykorzystywać olej rzepakowy tłoczony na zimno, który ma specyficzny, lekko orzechowy smak. Jest też nośnikiem witamin A, D, E, K - wskazuje nasza ekspertka.

Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych
Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)