Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Zdrowie>

Uważajcie na niebezpieczne owady!

Obrazek

Sezon na ugryzienia owadów prawie w pełni. Pracujący w polu rolnicy powinni szczególnie zwrócić uwagę na ślady po ukąszeniach. Nie tylko komary i meszki zagrażają im w tym czasie.

Aneta Lewandowska12 maja 2018, 06:00
Poza swędzeniem, ukąszenia owadów mogą mieć poważniejsze konsekwencje. Ugryzienie może wiązać się z chorobą lub reakcją alergiczną. Oprócz najbardziej popularnych komarów, meszek i kleszczy, pracujący na zewnątrz powinni uważać także na inny rodzaj pasożyta – kleszcza ze skrzydłami.

Uwaga na kleszcze


Strzyżak sarni, strzyżak jelenica lub kleszcz ze skrzydłami – to kilka nazw owada, który podobnie jak inny pajęczak, „tradycyjny” kleszcz, wysysa krew z żywiciela. Przypomina jednak bardziej muchę lub wesz, tyle że ze skrzydłami.

Strzyżaki można spotkać głównie w lesie i terenach w pobliżu lasu w całej Polsce. Żerują na sarnach, łosiach i jeleniach i na nich głównie składają jaja, ale nie pogardzą też myszami, kretami, drobiem, psami i ludźmi.

Swędzący problem


O ile człowiek raczej nie musi obawiać się jaj złożonych na skórze, to spotkanie z latającymi kleszczami może być bardzo nieprzyjemne. Małe, płaskie pasożyty potrafią wcisnąć się w każdy zakamarek ciała, w tym np. do uszu czy nosa. Kilkanaście sekund to wystarczająco dużo czasu, by kleszcz wyssał krew, a w miejscu ukąszenia pozostał nieprzyjemny ślad. Chociaż na początku zazwyczaj niewidoczny, później może zmienić się w twardą, zaczerwienioną grudkę. Miejsce ugryzienia swędzi przez długi czas, do 2-3 tygodni, a nawet przez rok!

Poza tym pojawiły się przypadki przenoszenia chorobotwórczych bakterii przez latające kleszcze. Nie są typowymi nosicielami chorób, ale tak jak inne pasożyty zewnętrzne, u osób osłabionych, dzieci, osób starszych i alergików ich ugryzienia wywołują silną, przykrą reakcję skórną.

Jak uniknąć ugryzienia? Najlepiej poświęcić chwilę na spryskanie skóry lub ubrania środkami przeciw owadom. Kilkanaście złotych uchroni przed długotrwałym, przykrym swędzeniem.

fot. reconnet


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)