Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Zdrowie>

Tropikalne kleszcze i komary przy granicach naszego kraju

Obrazek

Wzmożone upały panujące na naszym kontynencie to doskonała pogoda dla owadów i pajęczaków z tropików. W ostatnim czasie odnotowano atak egzotycznych kleszczy oraz komarów tygrysich i egipskich na Europę.

20 czerwca 2019, 18:05
Eksperci podejrzewają, że egzotyczne kleszcze (hyalomma) dotarły do Niemiec już przed rozpoczęciem zimy. Ich larwy prawdopodobnie przedostały się do Europy w ptasich piórach. Tropikalne kleszcz są większe od europejskich. W Niemczech pierwszy raz zobaczono je na skórze koni. Są większe od kleszczy europejskich, mają długość ok. 2 cm i są pokryte pomarańczowymi paskami. Te małe krwiożercze bestie niestety atakują również ludzi. Nie siedzą w trawie, jak europejskie, tylko są w stanie przejść ok. 100 m w poszukiwaniu żywiciela. U ludzi mogą powodować boreliozę, zapalenie mózgu i gorączkę kleszczową.

Na szczęście ich populacja w Niemczech była zbyt mała by stać się niebezpieczna. Do tej pory znaleziono tylko kilka osobników, głównie na koniach.
 
Kolejnymi intruzami w Europie są komary tygrysie i egipskie, występujące głównie w Azji i wschodzie Afryki. Pojawiły się one już we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Słowacji i Niemczech, jednak nie zadomowiły się w tych warunkach. W Polsce póki co ich nie ma, ale ryzyko istnieje.

Zdaniem ekspertów ocieplenie klimatu może spowodować inwazję komarów tygrysich i egipskich na teren Europy, w tym Polski. te skrzydlate intruzy mogą przenosić wirus powodujący czikungunię, na którą nie ma szczepionki. Medycy twierdzą, że jest to groźna choroba, ale śmiertelność w jej przypadku jest niska.

oprac. dkd


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)