Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Uwaga na kleszcze

20.09.2018

Drukuj

Uwaga na kleszcze

Artykuł dostępny

Kończy się lato, ale nie kończy się sezon aktywności kleszczy. Jesienią ze spaceru lub z grzybobrania możemy wrócić z niechcianym pasożytem wczepionym w naszą skórę.

r e k l a m aKleszcza najlepiej usunąć szczypczykami, lassem lub pompką kupionymi w aptece. Możesz też użyć pęsety. Uchwyć kleszcza jak najbliżej skóry i pociągnij zdecydowanym ruchem, prostopadle do miejsca wbicia, bez wykręcania. Wcześniej nie należy smarować pajęczaka tłuszczem, chemikaliami czy przypalać. Jeśli usunięcie sprawia trudność, należy bez zwłoki zwrócić się o pomoc do lekarza.

Miejsce po usunięciu należy zdezynfekować, ręce umyć, a kleszcza najlepiej spalić. Ważne jest, by obserwować ślad po ukąszeniu nawet przez kilka miesięcy. Jeśli pojawi się rumień lub po ukąszeniu dostaniesz gorączki i innych objawów grypopodobnych, których najczęściej nawet z ugryzieniem nie kojarzymy, udaj się do lekarza. On pokieruje dalszym leczeniem.

Polecany artykuł

Odszkodowanie dla emerytaJeśli spotkasz się z opieszałością, nie ryzykuj i weź sprawy w swoje ręce. Poszukaj ośrodka wykonującego prywatnie badania krwi. Kleszcz może zarazić nie tylko boreliozą, ale także kleszczowym zapaleniem mózgu, anaplazmozą, mykoplazmozą, toksoplazmozą, babeszjozą.

W Polsce liczba zachorowań na boreliozę w 2017 r. przekroczyła 21 tysięcy, a 279 osób zachorowało na kleszczowe zapalenie mózgu. ad

Polecane dla Ciebie:

article icon

Mała lista, ale wielkie zamieszanie

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii