StoryEditor

Uwaga! Plaga kleszczy!

Ciepła zima nie wybiła krwiożerczych kleszczy. W tym roku czeka nas prawdziwy wysyp tych niebezpiecznych insektów. Sprawdź, jak się bronić.
22.05.2020., 13:05h
Zarówno sezon polowy, jak i spacerowo-rowerowy mamy w pełni. Równocześnie z początkiem kwietnia zaczęła się pora na kleszcze, o czym przestrzegał nawet główny inspektor sanitarny. Te insekty czyhają teraz na nas prawie wszędzie: na obrzeżach lasów przylegających do pól, w międzypolnych zaroślach, na łąkach, a nawet w naszych własnych ogródkach. Wspinają się na rośliny do wysokości 1,5 m i tam czekają na swoje ofiary. Preferują stanowiska bardziej wilgotne i zacienione.

Inwazja 2020

Tych pajęczaków w tym roku może być znacznie więcej niż w zeszłym sezonie. Łagodna zima sprzyja kleszczom, które budzą się do życia, gdy temperatura przez kilka z dni z rzędu nie spada poniżej 5°C. Ponadto, jak udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, liczba kleszczy zwiększa się wraz z populacją myszy, najczęściej rok po tzw. roku nasiennym dębów i buków. Ten zwiększony okres wytwarzania nasion przez drzewa powoduje, że w lasach pojawia się więcej pokarmu dla myszy, a tym samym ich populacja rośnie. Gryzonie są żywicielami dla kleszczy. Co więcej, są również nosicielami boreliozy.

Jak się chronić?

Przed kleszczami należy się chronić, przede wszystkim unikając zarośli i innych miejsc, w których one bytują. Jeśli jednak jest to niemożliwe, to mimo upałów należy ubierać koszule z długimi rękawami oraz długie spodnie. Nogawki warto wsunąć w skarpetki. Skuteczne są również środki odstraszające insekty, które można nabyć w aptece lub drogerii.
Po każdym powrocie do domu z pola, ogrodu czy spaceru po lesie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Borelioza i KZM

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Przeciw KZM można się zaszczepić! Choć szczepionka nie jest refundowana, mieszkając na wsi, warto w nią zainwestować. Wyleczenie kleszczowego zapalenia mózgu nie jest obecnie możliwe. Nawet szybkie usunięcie kleszcza nie zapewnia ochrony – wirus KZM znajduje się w ślinie kleszcza i zakaża w momencie pokłucia.
Inaczej jest z boreliozą. Udowodniono, że kleszcze przekazują krętki boreliozy do organizmu człowieka po około 12 godz., a najczęściej zakażenie ma miejsce w ciągu 36–48 godz. Zakażeniu może (ale nie musi!) towarzyszyć rumień z jaśniejszym środkiem, pojawiający się miejscu ukąszenia.
We wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie może dojść do porażenia nerwu twarzowego, bólu i problemów z sercem, zapalenia stawów (najczęściej kolanowego), a nawet poważnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Jak usunąć kleszcza?

  • Specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać.
  • Nie smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia.
  • Miejsce ukłucia zdezynfekować.
  • Jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 11:51