Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

17 regulatorów, tylko 1 dla sadzeniaków

Obrazek

W rejestrze ś.o.r. MRiRW znajduje się obecnie 17 regulatorów wzrostu, które mają za zadanie ograniczenie kiełkowania bulw. Dziesięć można stosować w przechowalniach, a siedem było do wykorzystania jeszcze w trakcie wegetacji roślin.

Janusz Biernacki23 października 2021, 08:45
Trwają zaawansowane zbiory ziemniaków. GUS szacuje, że tegoroczne zbiory wyniosą ok. 7,2 mln. Z tej masy ok. 85% musi być zgromadzone w przechowalniach. Większość z nich spędzi tam dużo więcej czasu niż na polu, bo od 6 do 9 miesięcy. Od 6 do 7 miesięcy przechowywane są zwykle sadzeniaki, do 8 miesięcy – odmiany jadalne, do 9 miesięcy – odmiany przeznaczone na przetwórstwo spożywcze i od 3 do 8 miesięcy – bulwy paszowe i przemysłowe.
Długotrwałe przechowywanie wymaga stworzenia bulwom odpowiednich warunków, zwłaszcza wilgotności powietrza (od 75 do 95%) i temperatury (od 2 do 8°C), przewidzianej do kierunku użytkowania poszczególnych odmian.
Ograniczyć przedwczesne kiełkowanie
W tak długim czasie składowania bulwy mogą, m.in. wznowić proces przedwczesnego, niepożądanego kiełkowania, zwiększając straty przechowalnicze. Aby zapobiec temu zjawisku, w przechowalniach ziemniaka stosuje się specjalne preparaty, tzw. regulatory wzrostu i rozwoju. W tym przeznaczeniu i miejscu użycia można wykorzystać 10 środków, których s.cz. są:
  • 1,4 dimetylonaftalen (7 preparatów: 1,4Sight, CP Skyler, Dimetonaften, Nathan, Nathaniel, Nathanis, Stopper)
  • olej z pomarańczy (1 preparat: Argos)
  • ekstrakt olejowy z mięty zielonej (1 preparat: Biox-M)
  • etylen (1 preparat: Restrain).
Tylko jeden dla sadzeniaków
Zdecydowana większość z tej grupy środków, bo aż 9, jest przeznaczona do stosowania na odmianach jadalnych, paszowych, czy do przerobu przemysłowego (frytki, chipsy, susz, skrobia). Tylko jeden produkt – Restrain – którego s.cz. jest etylen, wytwarzany w przechowalni za pomocą generatora katalitycznego z etanolu, można natomiast stosować także na sadzeniakach chłodzonych powietrzem.
Po złożeniu bulw w magazynie należy je systematycznie monitorować, gdyż zalecany termin stosowania to początek zaobserwowania pierwszych objawów kiełkowania bulw.
[bie]Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)