Jesteś w strefie Premium
17 regulatorów, tylko 1 dla sadzeniaków

W rejestrze ś.o.r. MRiRW znajduje się obecnie 17 regulatorów wzrostu, które mają za zadanie ograniczenie kiełkowania bulw. Dziesięć można stosować w przechowalniach, a siedem było do wykorzystania jeszcze w trakcie wegetacji roślin.
Trwają zaawansowane zbiory ziemniaków. GUS szacuje, że tegoroczne zbiory wyniosą ok. 7,2 mln. Z tej masy ok. 85% musi być zgromadzone w przechowalniach. Większość z nich spędzi tam dużo więcej czasu niż na polu, bo od 6 do 9 miesięcy. Od 6 do 7 miesięcy przechowywane są zwykle sadzeniaki, do 8 miesięcy – odmiany jadalne, do 9 miesięcy – odmiany przeznaczone na przetwórstwo spożywcze i od 3 do 8 miesięcy – bulwy paszowe i przemysłowe.
Długotrwałe przechowywanie wymaga stworzenia bulwom odpowiednich warunków, zwłaszcza wilgotności powietrza (od 75 do 95%) i temperatury (od 2 do 8°C), przewidzianej do kierunku użytkowania poszczególnych odmian.
Ograniczyć przedwczesne kiełkowanie
W tak długim czasie składowania bulwy mogą, m.in. wznowić proces przedwczesnego, niepożądanego kiełkowania, zwiększając straty przechowalnicze. Aby zapobiec temu zjawisku, w przechowalniach ziemniaka stosuje się specjalne preparaty, tzw. regulatory wzrostu i rozwoju. W tym przeznaczeniu i miejscu użycia można wykorzystać 10 środków, których s.cz. są:
- 1,4 dimetylonaftalen (7 preparatów: 1,4Sight, CP Skyler, Dimetonaften, Nathan, Nathaniel, Nathanis, Stopper)
- olej z pomarańczy (1 preparat: Argos)
- ekstrakt olejowy z mięty zielonej (1 preparat: Biox-M)
- etylen (1 preparat: Restrain).
Tylko jeden dla sadzeniaków
Zdecydowana większość z tej grupy środków, bo aż 9, jest przeznaczona do stosowania na odmianach jadalnych, paszowych, czy do przerobu przemysłowego (frytki, chipsy, susz, skrobia). Tylko jeden produkt – Restrain – którego s.cz. jest etylen, wytwarzany w przechowalni za pomocą generatora katalitycznego z etanolu, można natomiast stosować także na sadzeniakach chłodzonych powietrzem.
Po złożeniu bulw w magazynie należy je systematycznie monitorować, gdyż zalecany termin stosowania to początek zaobserwowania pierwszych objawów kiełkowania bulw.
etylenkiełkowanie ziemniakówodmiany jadalneolej z pomarańczyprzechowywanie ziemniakówprzedwczesne kiełkowanieregulatory wzrostusadzeniaki ziemniakasubstancja czynna
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora