Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

ABC przechowalni ziemniaka

Obrazek

Obecnie duże znaczenie w opłacalności uprawy ziemniaka odgrywają przechowalnie, a bodźcem do tej działalności są wyższe jego ceny po przechowaniu niż przy sprzedaży w trakcie zbiorów.

Janusz Biernacki30 września 2017, 06:30
Opłacalność z przechowalnictwa ziemniaka jest jednak uwarunkowana m.in. dobrą jakością towaru po okresie składowania. Aby spełnić te oczekiwania, pomieszczenia muszą mieć dobrą izolację termiczną i powierzchnię wewnętrzną ograniczającą skraplanie się pary wodnej. Do tego zadania można wykorzystać 10-cm płytę poliuretanową i piankę natryskową zamkniętokomórkową, która nie ma tzw. mostków termicznych.

Przechowalnie to także duże pomieszczenia do wentylowania. W tym celu do ich kubatury, masy bulw i sposobu przechowywania należy ustalić wydajność i rozmieszczenie wentylatorów oraz czujników temperatury i wilgotności powietrza. Warunki składowania bulw muszą być bowiem niemal identyczne w całej przechowalni, co jest podstawą do utrzymania odpowiedniej jakości towaru do czasu jego sprzedaży. Termometry powinny być umieszczane w pryzmie oraz w kanale wentylacyjnym, aby znać temperaturę powietrza wtłaczanego do pryzmy. Kanały te, umieszczane w odległości równej wysokości pryzmy, mają ponadto zmniejszający się przekrój, by utrzymać właściwą prędkość powietrza wentylującego. Atmosfera w przechowalni wymaga stałego monitoringu, co związane jest z montażem systemu sterującego, z podglądem na ekranie komputera. Wśród mierzonych cech ważny jest również wskaźnik stężenia dwutlenku węgla. Zmiana jego poziomu świadczy bowiem o…

Więcej informacji o przygotowaniu przechowalni do sezonu i jej wyposażeniu znajdziesz w artykule wydania 10/2017 „top agrar Polska” na str. 98.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy