Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Badanie witalności sadzeniaków ziemniaka

Obrazek

Od 2018 r. firmy HZPC i Averis Seeds współpracują w ramach projektu badawczego Flight to Vitality, którego celem jest poszukiwanie czynników wpływających na zdolność kiełkowania – witalność – sadzeniaków.

Janusz Biernacki26 marca 2021, 10:10
Chociaż można wykryć i ustalić wady zewnętrzne i wewnętrzne bulw, takie jak choroby i wirusy, nie wiadomo do końca, dlaczego sadzeniaki niekiedy rosną znacznie lepiej i szybciej, a innym razem dużo gorzej i wolniej. Program Flight to Vitality ma odpowiedzieć na to pytanie, wykorzystując dane o pochodzeniu, tempie wzrostu i jednorodności partii sadzeniaków z ich pomiarami biochemicznymi.

W ramach projektu badawczego ocena witalność odnosi się do tempa wzrostu sadzeniaków w ciągu pierwszych siedmiu tygodni po posadzeniu. Ekspertyzy polowe i laboratoryjne obejmą zdolność kiełkowania sześciu różnych odmian w różnych warunkach – na polach z piaszczystą i gliniastą glebą w Holandii, na południu Francji oraz w komorze klimatycznej w stacji terenowej w holenderskiej miejscowości Stiens w prowincji Fryzja. W fitotronie symulowane są cztery różne sytuacje, różniące się temperaturą i wilgotnością gleby. Do obserwacji polowych zostanie też wykorzystany dron wyposażony w kamery, które będą zbierać informacje o wielkości i tempie wzrostu poszczególnych odmian w terenie.

Różnica tkwi w potencjale patogenów i metabolitach
Z dotychczasowych badań wynika, że środowiskowe warunki wzrostu w niewielkim stopniu wpływają na różnicę w żywotności partii sadzeniaków. – Silna partia jest mocna w różnych miejscach, słaba partia jest słaba wszędzie – mówią eksperci projektu. W 2021 r. przedmiotem badań są różnice w składzie sadzeniaków, w tym zestaw grzybów i bakterii, które mogą odgrywać rolę w ich witalności.
Szczegółowo badane są również substancje organiczne w roślinie, tj. cukry i kwasy – metabolity dostarczające energii i składników odżywczych, które pomagają we wzroście i rozwoju ziemniaków. Każda bulwa zawiera ok. 7000 różnych metabolitów, które różnią się zawartością i proporcjami między odmianami i partiami odmian.
– Projekt Flight to Vitality ma zredukować badania do ok. 200 metabolitów, które w największym stopniu decydują o tempie wzrostu roślin. Program może okazać się przełomowy w ocenie kondycji sadzeniaków, gdyż nigdy wcześniej nie mieliśmy wglądu w czynniki determinujące zdolność kiełkowania ziemniaka – komentują naukowcy.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)