Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Celem uprawy pod ziemniaka jest struktura

Obrazek

Zabiegi uprawy roli pod ziemniaka muszą uwzględnić kilka elementów, których ostatecznym efektem jest właściwa struktura gleby. Co to jednak oznacza w szczegółach. O tym mówił podczas swojego wystąpienia pt. Jak dobrze przygotować stanowisko na glebach lekkich i ciężkich przy ryzyku suszy wiosennej Max Erath z firmy doradczej N.U. Agrar.

Tomasz Czubiński24 marca 2022, 12:56

Z tego artykułu dowiesz się:

O czym mówił Max Erath podczas webinarium ziemniaczanego?

Wykład eksperta był jednym z punktów dzisiejszego webinarium ziemniaczanego.

- Dla ziemniaka, tak samo jak dla innych roślin, woda jest podstawowym czynnikiem tworzenia plonu. Potrzebna jest nie tylko do fotosyntezy i pobierania oraz transportowania składników pokarmowych, ale odpowiada także m.in. za chłodzenie roślin – rozpoczął od tego stwierdzenia Maks Etath.

Warto zauważyć, że ziemniak ma stosunkowo słaby system korzeniowy. Zatem trudniej jest mu pobierać wodę w warunkach, kiedy jej brakuje lub gleba nie chce jej łatwo oddać. Także nadmiar wody może szkodzić. Kiedy zatem woda jest najbardziej potrzebna ziemniakom?

- W przeciwieństwie do roślin uprawianych z nasion, które potrzebują dużo wody do kiełkowania, ziemniak jej wtedy nie wymaga. Natomiast gdy pędy nadziemne osiągają około 10 cm wysokości uruchamia się system korzeniowy – tłumaczył ekspert. Od wtedy ziemniaki potrzebują dużo wody. Czas tego zapotrzebowania trwa do zwarcia rzędów.

Woda jest zatem czynnikiem, który najbardziej może limitować plon ziemniaka. Dodatkowo brak wody wiąże się ze słabszym pobieraniem składników pokarmowych. Gdy brakuje ziemniakowi wody, to w pierwszej kolejności roślina cierpi na niedobór składników, a dopiero potem na susze.

- Kolejną sprawą jest dostępność fosforu dla ziemniaka. Jest to gatunek, który trudno radzi sobie z fosforem zestarzałym, tzw. uwstecznionym pod wpływem jonów wapnia – mówił doradca. Aby poprawić efektywność jego wykorzystania konieczne jest stworzenie dobrej struktury gleby. I tutaj właśnie zaczyna się kwestia uprawy.

Jak zatem uprawiać rolę pod ziemniaka. Trzeba tutaj uwzględnić kilka elementów, od zagospodarowania resztek pożniwnych przez dobór narzędzi aż po formowanie redlin. Informacje, jakie przekazał Max Erath znajdą państwo w drugim numerze kwartalnika Ziemniaki, jaki dotrze do Państwa już wkrótce.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)