Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Dezynfekcja gleby też jest możliwa

Obrazek

Fumigacja gleby to ostateczne rozwiązanie w walce z odglebowymi agrofagami ziemniaka. Kiedy niemożliwa jest np. wymagana przerwa w uprawie roślin żywicielskich na tym samym polu, można posiłkować się tym rozwiązaniem.

Jacek Daleszyński26 lutego 2022, 08:00

Fumigacja gleby, gazowanie, odkażanie gleby, dezynfekcja podłoża – różnie nazywa się zabieg, który ma na celu zwalczanie nie tylko patogenów wywołujących choroby ziemniaka, ale też szkodników, takich jak nicienie, drutowce, czy nasion chwastów. Fumigacja najpopularniejsza jest w uprawach pod osłonami, mniej w uprawie polowej. Jej wadami są wysoka cena zabiegu, okres, który musi minąć od jego wykonania do np. posadzenia ziemniaka oraz ryzyko dla środowiskowa. Jednak z powodzeniem na szeroką skalę stosują tę metodę np. w Stanach Zjednoczonych.

Rozwiązanie ostateczne

Fumigację podłoża powinno się wykonywać w ostateczności. Konieczność jej przeprowadzenia może wynikać np. z nagromadzenia się w glebie agrofagów, z którymi nie można sobie poradzić innymi sposobami. To zjawisko jednak może wynikać np. z faktu, że zbyt często uprawia się ziemniaki na tym samym polu. W przypadku każdej uprawy trzeba trzymać reżim zmianowania, ale przy ziemniaku przerwa bezwzględnie powinna być przestrzegana i wynosić najlepiej 5–6 lat.

Co zwalczymy?

Dzięki odkażaniu gleby możemy się z niej pozbyć wielu kłopotliwych chorób czy szkodników. Są to m.in. sprawcy:

  • rizoktoniozy ziemniaka
  • zgnilizny twardzikowej
  • parcha zwykłego
  • werticiliozy
  • suchej zgnilizny bulw powodowanej przez grzyby z rodzaju Fusarium
  • zarazy ziemniaka (pływki tego organizmu grzybopodobnego znajdujące się w glebie)
  • zgorzele kiełków powodowane przez grzyby z rodzaju Pythium.


Więcej na temat tej metody walki z agrofagami przeczytasz w naszym kwartalniku „Ziemniaki” w numerze 1/2022, który dostępny jest w prenumeracie z naszym miesięcznikiem.

jd, fot. Imants


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)