Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dni Ziemniaka w Żelaznej

15.07.2017

Drukuj

Dni Ziemniaka w Żelaznej

Artykuł dostępny

Ciekawy wykład na temat trendów w uprawie i rynkach ziemniaka wygłosił Roel Wanninhen z Holandii, przedstawiciel Bayera w Europie Zachodniej.

r e k l a m aWg oficjalnych danych Eurostatu w UE ziemniaki uprawia się w 1,6 mln farm. Najwięcej z nich jest w Rumunii i w Polsce. Są to jednak głównie małe gospodarstwa z niewielką powierzchnią uprawy ziemniaka. Toteż w całej UE średnia powierzchnia uprawy ziemniaka wynosi 0,8 ha na gospodarstwo. Największe powierzchnie są w Danii (20,6 ha), Holandii (17 ha), Wielkiej Brytanie (16,9 ha). Natomiast w Polsce jest to zaledwie 0,7 ha na farmę - powiedział ekspert z Bayera.

Natomiast wielkość gospodarstwa nie przekłada się na poziom produkcji. Trzeba ją pomnożyć przez plony i liczbę farm. Głównymi producentami ziemniaków w UE są Niemcy, Francja, Holandia, Polska i Wielka Brytania. Także plony są zróżnicowane. Średnie dla kraju najwyższe są we:
  • Francji - 45,2 t/ha,
  • Belgii - 45 t/ha,
  • Niemczech - 43,7 t/ha,
  • Holandii - 43,6 t/ha.

Polskie średnie plony na tym tle przedstawiają się słabo - 22,4 t/ha.

Polecany artykuł

Areszty dla handlarzy podróbkami polifoski– Obserwujemy zmiany w trendach wykorzystania ziemniaków. Jeszcze w 2012 r. przewidywano stabilną sytuację pod względem ziemianka sadzeniaka i do ziemniaka młodego, spadek skrobiowego i tradycyjnej konsumpcji oraz lekki wzrost wykorzystania przemysłowego (frytka, chips) oraz 25 tys. ha ziemniaka ekologicznego w UE, to teraz rysują się zmiany. Nadal stabilna będzie produkcja sadzeniaka. Ustabilizuje się też ziemniak skrobiowy. Nadal spadać będzie wykorzystanie tradycyjne oraz dołączy do tego trendu ziemniak młody. Istotnie natomiast wzrośnie wykorzystanie ziemniaka w przemyśle przetwórczym na frytki i chipsy – tłumaczył Roel Wanninhen.

Z ciekawych informacji ekspert zaznaczył ze zaczyna rosnąc znaczenie Polski jako eksportera ziemniaków. Choć nadal nasz eksport stanowi jedynie około 9% tego, co importujemy. W zeszłym roku 68% naszego eksportu przeznaczone było na rynek południowej i środkowej Europy, ale 30% na rynek zachodnich państw UE. Importujemy do Polski ziemniaki z państw Europy Zachodniej (58%) i z południowej Europy i z Afryki (ziemniaki młode) –39%.

– Światowe i Europejskie tendencje uprawy ziemniaków wskazują na stabilne lub lekko rosnące zapotrzebowanie na ziemniaki. Dlatego warto inwestować w tę uprawę i przy niej trwać, gdyż powinna zapewnić godziwy dochód - powiedział Roel Wanninhen.

Na początku spotkania ze specjalistami od ziemniaków miało miejsce podpisanie umowy patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych a Rolniczym Zakładem Doświadczalnym SGGW w Żelaznej. Młodzi uczniowie technikum garną się do zdobywania wiedzy. A nic nie daje tak pożytecznej wiedzy jak nauka na żywym przykładzie praktycznym. Taki przykład może dać gospodarstwo uczelniane, w którym wykorzystuje się wszelaki nowinki.   tcz

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Galeria zdjęć

Dni Ziemniaka w Żelaznej 2017.
Dni Ziemniaka w Żelaznej 2017.
Dni Ziemniaka w Żelaznej 2017.
Dni Ziemniaka w Żelaznej 2017.
Dni Ziemniaka w Żelaznej 2017.
Dni Ziemniaka w Żelaznej 2017.
Dni Ziemniaka w Żelaznej 2017.
Podpisanie umowy patronackiej.
Roel Wanninhen podczas prelekcji w Żelaznej.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii