Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Dobrze nawieźć i zaoszczędzić

Obrazek

Jak optymalnie pokryć zapotrzebowanie ziemniaka na azot? Jak w przypadku każdej innej rośliny warto polegać na badaniu gleby i tym, jakie nawozy się dostarcza, mineralne i naturalne.

Jacek Daleszyński24 marca 2022, 10:02

– Zanim zaczniemy nawozić ziemniaka na wiosnę musimy wiedzieć ile azotu znajduje się już w glebie, tego mineralnego i mobilnego pochodzącego m.in. z nawozów naturalnych – mówił Max Erath z N.U. Agrar w wykładzie rozpoczynającym dzisiejsze webinarium. Doradca podkreślił, że koniecznie trzeba uwzględnić nawożenie naturalne, które w płodozmianach z uprawami okopowymi jest często stosowane. Azot z obornika będzie się uwalniał wraz ze wzrostem temperatury na wiosnę. Proces ten będzie też efektywniejszy na glebach lepszych i tam należałoby zmniejszyć dawki nawożenia mineralnego.

– W nawożeniu ziemniaka nie zawsze chodzi o to, żeby cały azot podać w jednej dawce. Jeśli podamy go za dużo, to tego błędu już nie poprawimy, natomiast zbyt małą dawkę zawsze można uzupełnić – mówił ekspert. Pod ziemniaka doskonale nadaje się amonowa forma azotu, którą najlepiej zastosować w nawozach mineralnych. Tę samą formę zawierają nawozy naturalne. Sam azot to jednak nie wszystko i koniecznie należy pamiętać o innych składnikach, m.in. potasie, siarce i magnezie.

– W przypadku magnezu nie nawozimy nim na zapas, bo łatwo ulega wymyciu do głębszych warstw. Składnik ten można uzupełnić nawet podczas wegetacji ziemniaków w siarczanie magnezu lub kizerycie – mówił doradca.

Co z naturalnymi?

Ekspert podkreślał, że w nawożeniu ziemniaka nie można polegać tylko na nawozach naturalnych. Wraz z nimi można dostarczyć wymaganą ilość azotu, ale jego uwalnianie nie będzie w pełni skorelowane z potrzebami roślin podczas wegetacji. Warto zatem stosować azot w formie amonowej, np. w siarczanie amonu, który dodatkowo poprawi dostępność fosforu z gleby.

Z gnojowicą dla przykładu możemy dostarczyć sporo potasu, a dodatkowo z tego nawozu jest on w całości dostępny dla roślin. Można go więc od razu włączyć do bilansu tego składnika.

Więcej dowiesz się z trwającego właśnie wykładu, a kompletne zalecenia zamieścimy w kolejnym numerze kwartalnika „Ziemniaki”.


jdPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)