Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Kosmiczna technologia w produkcji ziemniaka – dane satelitarne w monitoringu [FILM]

Jedną z ważniejszych kwestii w uprawie ziemniaka, jest jego zapotrzebowanie na wodę. Dzięki firmie Wasat i jej kosmicznej technologii można precyzyjnie szacować jej zużycie przez roślinę i służyć doradztwem w kwestii dawki, terminu i miejsca podania.

Patrycja BernatTomasz Czubiński5 marca 2023, 11:10
— Podczas naszego seminarium ziemniaczanego rozmawiam z  Mateuszem  Stankiewiczem z firmy Wasat. Panie Mateuszu, reprezentuje Pan firmę można powiedzieć kosmiczną. Kosmos i ziemniaki tylko mi się kojarzy z Ridleyem Scottem i z filmem Marsjanin. W jaki sposób kosmos i kosmiczne technologie mogą pomóc w uprawie ziemniaków? — Tomasz Czubiński.https://www.topagrar.pl/articles/top-uprawa/nawadnianie-z-satelity-czy-to-mozliwe/

Wykorzystanie danych satelitarnych w monitoringu

— W naszym przypadku jest to wykorzystanie danych satelitarnych z jednej strony do monitoringu, ale przez to, że korzystamy z różnych danych, takich jak dane optyczne i termalne. Włączając w to również dane meteorologiczne, jesteśmy w stanie szacować ilość wody zużywanej przez rośliny i precyzyjnie doradzać rolnikom, jaką dawkę, kiedy i w którym miejscu podać — Mateusz Stankiewicz. 

Wiemy, że ziemniak w różnych fazach rozwojowych ma inne zapotrzebowania, czy to na składniki pokarmowe, czy właśnie na wodę. 

— Czy te dane obejmują różne fazy rozwojowe ziemniaka? — Tomasz Czubiński. 

— Tutaj przy wypracowywaniu tych pomysłów korzystamy z praktyki oraz agronomii. Mamy zidentyfikowane te momenty krytyczne w rozwoju ziemniaka, czyli jest to kiełkowanie, kwitnienie, zawiązywanie bulw i ich formowanie. W pozostałych okresach ziemniak jest tolerancyjny na niedobry wody, ale w naszym serwisie Irriget wykorzystujemy modele rozwoju roślin, gdzie jesteśmy w stanie zalecać poszczególne fazy wegetacyjne w zależności  od uprawy — Mateusz Stankiewicz. 

Zobacz także: Nawadnianie z satelity – czy to możliwe?

Czy doradztwo obejmuje metodę nawadniania w postaci deszczowni? Coraz większy problem z wodą składnia do rozważenia nawodnienia kropelkowego w uprawie ziemniaka. Czy jest to również ujęte w serwisie Irriget? Zobacz koniecznie nasz FILM!


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)