Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Młode ziemniaki rozpychają się na rynku

Obrazek

W ostatnich tygodniach rynek wczesnych ziemniaków bardzo się zmieniał. W maju wzrosła sprzedaż nowych ziemniaków. Gwałtowny popyt oczywiście przyciągnął również ziemniaki, których nikt nie chciał i które były dostępne po bardzo niskich cenach w Holandii. 

dr Maria Walerowska29 czerwca 2020, 16:04

Z tego powodu wczesne ziemniaki z Izraela, które w tym roku przybyły nieco później, od połowy maja miały problemy z ulokowaniem się na rynku, szczególnie w segmencie ziemniaków sałatkowych. Przyglądnijmy się, jak wygląda obecnie rynek ziemniaków wczesnych i walka „starych” z „młodymi” o pieniądze, wyciągane z portfeli konsumentów w krajach Europy i na rynkach wschodnich.

Duży popyt na wczesne ziemniaki w Hiszpanii 

W Hiszpanii pogoda pod koniec kwietnia zrobiła trochę bałaganu. Opady i chłody opóźniły dojrzewanie, co w połączeniu z ciepłem na początku maja doprowadziło do problemów z jakością. Wczesne programy ochrony poszły całkiem dobrze, potem sytuacja się pogorszyła, ale popyt był na tyle wysoki, że ziemniaki szybko zaczęły znikać z rynku. 

– Zapotrzebowanie na ziemniaki było bardzo wysokie na początku sezonu. To prawda, że kanał HORECA praktycznie zniknął z powodu wpływu COVID-19, ale nadrabia to wzrost sprzedaży w dużym sektorze detalicznym. Ceny były jak dotąd dobre, biorąc pod uwagę, że sytuacja nie wygląda tak, jak w ubiegłym roku, kiedy na rynku istniał wielki niedobór ziemniaków. Ceny umytych ziemniaków są od 6 do 8 centów wyższe niż ceny niemytych – mówi José Peláez, menedżer Sevillana de Patatas, andaluzyjskiej firmy handlowej.

Konsumpcja wczesnych ziemniaków w Hiszpanii wciąż zyskuje na popularności w stosunku do ziemniaków przeznaczonych do przechowywania, które są tańsze, ale przez Hiszpanów uznawane za znacznie gorsze. Teraz pojawiają się na hiszpańskim rynku znaczne ilości nowych egipskich i izraelskich ziemniaków, które przybywają przed hiszpańskimi (informuje freshplaza.com).

Jak dalej będzie rozwijał się rynek? Wiele odpowiedzi znajdziecie w najbliższym wydaniu naszego kwartalnika „Ziemniaki” (3/2020), który już niebawem pojawi się w Waszych domach.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)