Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Mniej ryzoktoniozy, więcej sadzeniaków

Obrazek
Testy demonstracyjne firmy BASF pokazują, że dzięki zwalczaniu ryzoktoniozy, plantatorzy sadzeniaków mogą zbierać je wcześniej oraz uzyskać więcej towaru o dobrych parametrach użytkowych – jakości i średnicy bulw.
Janusz Biernacki23 listopada 2020, 12:30
W gospodarstwie demonstracyjnym w Rutten, firma BASF prowadzi wieloletnie praktyczne badania dotyczące zwalczania ryzoktoniozy w uprawach sadzeniaków ziemniaka. Na polach doświadczalnych porównuje swoje produkty, m.in. fungicydy Allstar i Amistar z obiektami kontrolnymi – bez ochrony. Fungicydy aplikowano bezpośrednio na bulwy podczas sadzenia, na ubogiej, wrażliwej na ryzoktonię glebie, na 10 odmianach ziemniaka.

Według BASF, środek Allstar w porównaniu do bulw nieleczonych, nie ma prawie żadnego wpływu na witalność – dłuższą przeżywalność – bulw matecznych. Dla odmian z długo utrzymującymi się stolonów bulwami matczynymi, może to być cenna zaleta, umożliwiająca terminowe zbiory lub ich przyspieszenie o 10–14 dni. Jeśli presja wywoływana przez rizoktoniozę jest wysoka, a pogoda jest zmienna, plantatorzy sadzeniaków nie czekają wówczas na przełożenie zbiorów z powodu bulw matecznych, które nie są wystarczająco zgniłe.

Ponadto, na odmianach traktowanych środkiem Allstar w ciągu ostatnich dwóch lat średni plon sadzeniaków wyniósł 32,25 t w różnych rozmiarach, tj. prawie 3 t więcej, niż z obiektów poddanych działaniu preparatem Amistar. Dodatkowe plony można wytłumaczyć, m.in. szybszymi i wyrównanymi wschodami sadzeniaków oraz brakiem lub niewielkim porażeniem roślin przez sprawcę ryzoktoniozy. Poza wzrostem plonu i mniejszymi stratami bulw, plantatorzy mogą też szybciej je przesortować i wcześniej dostarczyć towar na rynek, co niewątpliwie poprawi opłacalność ich produkcji.
[Źródło: www.potatoes.news; oprac. bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)