Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Prawdziwy HIT – nawadnianie kropelkowe ziemniaków!

Zmiany klimatu są obecnie jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi rolnictwo. Niestety, wg przewidywań klimatologów, w przyszłości należy spodziewać się dłuższych okresów suszy i skrajnych upałów. Przesuwają się ponadto wielkości opadów w roku kalendarzowym.

Janusz Biernacki23 listopada 2019, 09:14
Chociaż ilość rocznych opadów w ostatnich latach jest względnie stała, co może dziwić niektórych obserwatorów, ale takie są wyniki zestawień wielolecia, opadów będzie szczególnie brakować wczesnym latem, mimo, że przewidywane są nawalne deszcze. Statystycznie przybywa ich natomiast w miesiącach jesiennych i zimowych. Zwłaszcza te ostatnie (styczeń i luty) były dotychczas w kraju okresami o najniższych sumach miesięcznych opadów. Element ten zmienia się w ostatnich sezonach, co można obecnie obserwować za oknem. W zestawieniu sum opadów zimowych ubywa jednak udziału wody z opadów śniegu, co zwiększa i przyspiesza jej niedobór na polach późną wiosną.

Poprawić wartość stanowiska
Na ilość i rozkład opadów atmosferycznych rolnik nie ma wpływu, może jednak zaingerować w gromadzenie i magazynowanie wody w glebie. Aby zatem z powodzeniem funkcjonować w trudnych warunkach, w centrum jego uwagi powinna znaleźć się gleba. Tylko stanowiska o dobrej strukturze, wysokiej zawartości próchnicy oraz materii organicznej i bez nadmiernego zagęszczenia w sposób optymalny magazynują i przetrzymują wodę. To m.in. ważne cele stosowania obornika, przyorywania słomy i właściwego zagospodarowania na polu polonów.

Oszczędne nawadnianie
Szybką, chociaż nie tanią, zwłaszcza na początku inwestycji, metodą uzupełniania deficytu wody na polach jest deszczowanie lub nawadnianie upraw. Ten drugi system, w wersji nawadniania kropelkowego, jest szczególnie zalecany w sytuacji ograniczonej podaży wody w gospodarstwie (rejonie rolniczym). Szczegółowo o tym rozwiązaniu pisaliśmy w wydaniu 5/2019 „top agrar Polska” w reportażu na str. 82–85.
Do terminów pierwszego nawadniania pozostało jeszcze trochę czasu, polecam więc zainteresowanym tym tematem zamieszczony artykuł, zwłaszcza producentom ziemniaka, gdyż właśnie tę uprawę bohater reportażu nawadnia tym systemem – oszczędnym pod względem zużycia wody i bardzo efektywnym w wynikach plonowania.

Artykuł zawiera m.in. zagadnienia:
  • oszczędne gospodarowanie wodą
  • wymogi administracyjne
  • sterowanie elektroniczne
  • wyposażenie techniczne
  • montaż i demontaż linii kroplującej
  • zalety systemu
  • koszty inwestycji.
Dla producentów ziemniaków, i nie tylko, szczególnie cennym uzupełnieniem tego materiału jest przygotowany przez rolnika poglądowy film, przedstawiający to rozwiązanie w wersji już udoskonalonej – od warsztatu do pola – które podczas realizacji reportażu było jeszcze w stanie modernizacji konstrukcji. Polecam bardzo ten materiał tekstowy oraz pilotażowy FILM!, którego autorem jest bohater reportażu – Szymon Laszczyński.

(bie)


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)