Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Nawożenie dolistne – precyzja i efektywność

Obrazek

Ziemniak, ze względu na dużą powierzchnię asymilacyjną, szczególnie efektywnie wykorzystuje dostarczone nalistnie składniki pokarmowe. Dzięki temu można nie tylko poprawić kondycję fizjologiczną roślin, ale także zwiększyć ich zdrowotność, czy polepszyć jakość bulw . Zagadnienie to było jednym z tematów webinarium ziemniaczanego „top agrar Polska”.

Janusz Biernacki26 marca 2022, 14:18
W nawożeniu dolistnym roślin, w tym upraw ziemniaka, jednym z ważniejszych dostawców produktów na naszym rynku jest firma ADOB.
– Małą dawką składnika, także mikroelementu, można poprawić wykorzystanie podstawowych makroskładników pokarmowych, w tym bardzo drogiego i strategicznego pierwiastka – azotu – mówił podczas webinarium Michał Kochański, produkt menager formy ADOB.
Poza borem, wszystkie pozostałe mikroelementy oferowane na rynku przez ADOB są schelatowane, co znacząco poprawia ich przyswajalność.
Element ten ma szczególne znaczenie także w dokarmianiu roślin w warunkach suszy, lecz nawóz należy podać przy optymalnym turgorze roślin, kiedy aparaty szparkowe są otwarte – dodał specjalista. W praktyce prace te najlepiej przeprowadzać w porze wieczornej, gdyż wówczas nawet rosa poprawia przyswajalność składnika pokarmowego. Mikroelementy z liścia do wnętrza roślin są przemieszczane w ciągu 3–4 dni, zatem dobrze, by w tym czasie słońce nie operowało bardzo intensywnie.
Jednym z nowszych produktów firmy przeznaczonym do zasilania ziemniaków jest nawóz ADOB Mikro Ziemniak. Zawiera on wagowo 5% N, 10% K2O, 5% P2O5, 3% MgO, 6,3% SO3, po 4% B i Mn, oraz Cu, Fe, Mo i Zn.
– Można go stosować kilkakrotnie w sezonie, we wszystkich typach przeznaczenia bulw, także do przetwórstwa na frytki, jak i na skrobię. W bulwach odmiany Invigo poprawia znacząco m.in. plon frakcji dużych bulw, o ponad 2 t/ha, a o ponad 1% zwiększa się zawartość skrobi u odmian przemysłowych – przekonywał ekspert. Zalecane dawki tego nawozu dolistnego wynoszą od 3 do 4 kg/ha, a termin stosowania przypada od fazy zakrywania międzyrzędzi do rozwoju owoców.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)