Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Nie będziemy podpisywać kontraktów - Farm Frites odpowiada

Obrazek

Kwestia podpisywania kontraktów przez plantatorów ziemniaka z Farm Frites Poland jest wciąż sprawą rozwojową. Głos w tej sprawie zabrała firma.

22 grudnia 2021, 14:42
Farm Frites Poland przesyłając do naszej redakcji oświadczenie chciała się odnieść do informacji zamieszczonej na naszym portalu 17 grudnia w artykule Nie będziemy podpisywać kontraktów. Przedstawiciele firmy odnieśli się do sytuacji, jaka panuje w branży oraz do kwestii związanych bezpośrednio z premiowaniem za wywiązanie się z kontraktów i cenami za ziemniaki.

Poniżej komentarz firmy:

„Stanowisko Stowarzyszenia Frytka zaprezentowane w relacji ze spotkania, z jednej strony, nie jest dla nas zaskoczeniem, gdyż znamy postulaty plantatorów i zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakim sprostać musi branża, z drugiej jednak strony, w naszej ocenie, powinno również podkreślać złożoność całego procesu i realne możliwości reagowania podmiotów na wzajemne potrzeby.

Farm Frites Poland oświadcza, że wypłaca należne premie za wywiązanie się z kontraktów, a negocjacje dotyczące cen skupu nadal trwają – nie zostały nigdy zablokowane.
W kontrakcie jest zapisana premia za wywiązanie się z kontraktu, która jest wypłacana na koniec dostaw od danego producenta, jeśli dostarczona ilość ziemniaków była równa lub większa od ilości ustalonej w kontrakcie.
W sezonie 2021/2022 część dostawców ziemniaków już dostała taką premię, część dopiero dostanie, kiedy zakończy dostawy do fabryki, a część nie dostanie premii ze względu na to, że nie dostarczyli zakontraktowanej ilości ziemniaków.
Jesteśmy w trakcie negocjacji kontraktów na sezon 2022/2023, a nasze propozycje zakładają wzrost cen skupu ziemniaków. Negocjacje naszej firmy z producentami ziemniaków trwają już od jakiegoś czasu i nie są łatwe. Jesteśmy otwarci na dialog i jesteśmy przekonani, że uda nam się wypracować kompromis, który będzie korzystny dla obydwu stron.”

Rozmowy trwają

Cały czas trwają rozmowy rolników z Farm Frites Poland. Firma ma jednak swoje zobowiązania i wszelkie decyzje, w porozumieniu z rolnikami, będą podejmowane w nowym roku. Podobna sytuacja jest w całej Europie i plantatorzy z innych krajów też liczą na podwyżki cen skupu ziemniaka w związku z rosnącymi kosztami, m.in. nawozów czy paliwa.

jd, fot, Sierszeńska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)