Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Nie spiesz się z ziemniakami

Obrazek

Podczas sadzenia ziemniaków ważna jest temperatura gleby. Minimalna, przy której mamy wyrównane wschody to 8oC.

Jacek Daleszyński21 marca 2016, 16:00

Takie warunki glebowe osiągane są w rejonie południowo–zachodniej Polski w pierwszej połowie kwietnia. Najpóźniej, bo nawet na przełomie kwietnia i maja ziemniaki są sadzone w Polsce północno–wschodniej. Jeśli bulwy przed sadzeniem są podkiełkowane to podczas sadzenia gleba na głębokości sadzenia, czyli około 10 cm, może mieć temperaturę minimum 6oC. Najlepiej jednak wysadzać bulwy, kiedy temperatura gleby wynosi około 15oC. W chłodnej glebie wschody przedłużają się, mogą być niewyrównane oraz wzrasta ryzyko porażenia bulw przez rizoktoniozę. Warto pamiętać, że gleby zwięzłe i ciężkie nagrzewają się dłużej niż lżejsze i bardziej przewiewne. Ogrzanie gleby można przyspieszyć przez okrycie jej włókniną, co wpłynie n przyspieszenie wschodów ziemniaków.

jd, fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)