Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Niewielki wzrost areału ziemniaka w północno-zachodniej Europie

Obrazek

NEPG, Organizacja Producentów Ziemniaków Północno-Zachodniej Europy, tj. Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii szacuje, że w 2020 r. powierzchnia uprawy ziemniaków konsumpcyjnych wzrosła na ich terenie o 0,5 procent w porównaniu do ubiegłego roku i obecnie wynosi 621 148 tys. ha.

Janusz Biernacki28 lipca 2020, 10:40
Uważa się, że w obecnej sytuacji na rynku jest to zbyt duży areał, jednak kryzys wywołany epidemią wirusa COVID-19 pojawił się w momencie, gdy producenci już zamówili sadzeniaki i wynajmowali ziemię pod ich uprawę, zatem było zbyt późno na zmniejszenie zaplanowanych powierzchni upraw.

Główny wzrostu dotyczy Niemczech i Francji (patrz tabela). NEPG podkreśla, że to plon, a nie powierzchnia uprawy decyduje o wielkości zbiorów. Jest zatem jeszcze zbyt wcześnie, aby oszacować efekty polowe w krajach Europy Zachodniej. W przyszłym roku rynek będzie zależał nie tylko od warunków uprawy ziemniaka w państwach NEPG. Powierzchnia jego uprawy w Stanach Zjednoczonych zmalała o 5%, ważną jest ponadto wielkość zbiorów w całej Ameryce Północnej i jaki będzie to miało wpływ na światowy eksport produktów ziemniaczanych?


W Niemczech pierwszą część sezonu wegetacyjnego zdominowała susza, a liczba bulw i plony wczesnych ziemniaków są niższe niż zwykle. Oczekuje się także, że ziemniaki będą przetwarzane wcześniej, a większość producentów zdecydowała się nie czekać zbyt długo ze zbiorami. Również niektóre umowy kontraktacyjne na ziemniaki do przetwórstwa spożywczego zostały anulowane przez przemysł przetwórczy.

Na rynkach rolnych, w tym ziemniaka, ważne jest także, jaki wpływ będzie miała na nie pandemia COVID-19. W tym sezonie dużym problemem dla producentów ziemniaków jest także wycofanie z użycia chloropiryfosu (CIPC), relatywnie taniej s.cz., która była powszechnie stosowana do ograniczania zbyt wczesnego kiełkowania bulw w przechowalni, a jest obecnie zakazane w całej Europie.


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)