Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Odkryto mechanizm infekcji i… obrony przed zarazą ziemniaka

Obrazek

Naukowcy z Wageningen University & Research (WUR) w Holandii odkryli, w jaki sposób sprawca zarazy ziemniaka infekuje roślinę. Osiągnięcie to pozwoliło też opracować niedrogą, nietoksyczną substancję, która pomaga chronić rośliny.

Janusz Biernacki16 lipca 2021, 11:45
Do zarażania upraw ziemniaka Phytophthora infestans wykorzystuje wykształconą kanalikową strukturę przedniej części organizmu, którą wnika do wnętrza roślin. Stosując tę strategię, patogen jest w stanie zainfekować swojego gospodarza niewielką siłą i przy minimalnym zużyciu energii. Eksperci reprezentujący kilka dziedzin naukowych dodaje, że znając prawa mechaniki, Phytophthora nie jest w stanie przeniknąć do rośliny bez uprzedniego ścisłego przyczepienia się do jej powierzchni. Zapobiegawczo spryskali więc liście ziemniaka nietoksyczną i niedrogą substancją, która minimalizuje ich lepkość. Dzięki temu udało się zmniejszyć wskaźnik infekcji chorobowej o ok. 65%, a w próbie na sztucznych nawierzchniach efekt ten zbliżył się do 100%.
Naukowcy mają nadzieję, że to tylko kwestia czasu i udoskonalenia procesu ochronnego, aby znacząco ograniczyć presję najgroźniejszej choroby ziemniaka.
[bie; źródło: WUR]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)