StoryEditor

Ograniczanie kiełkowania bulw już bez chlorprofamu

Ziemniaki na naszych stołach goszczą o każdej porze roku. Zanim jednak trafią na talerz czy też zostaną przetworzone, np. na frytki, muszą przejść przez złożony cykl produkcyjny. Jednym z jego istotnych etapów jest przechowywanie bulw.
21.01.2021., 16:01h

Od sposobu oraz warunków przechowywania zależy ich dalsza przydatność do spożycia czy też przetwórstwa. Istotne jest aby przechowywać ziemniaki w niskiej temperaturze, dostosowanej do ich przeznaczenia, gdyż ma to znaczący wpływ na długość okresu uśpienia bulw oraz ograniczenie wzrostu kiełków.

Dotychczas na rynku dostępny był szereg preparatów które wspomagały proces przechowywania i po zastosowaniu zapobiegały kiełkowaniu ziemniaków, jednak w minionym roku wszystkie środki zawierające chlorprofam jako substancję czynną zostały wycofane z obrotu. Stało się tak za sprawą rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/989 z dnia 17 czerwca 2019 r. w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej chloroprofam zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Tym samym 8 października 2020 r. minął termin wyznaczony na zużycie zapasów środków zawierających powyższą substancję.

Zgodnie z określonymi kryteriami tych preparatów już nie wolno stosować

Nazwa środka

Substancja czynna

Rodzaj i uprawa

Chlorprofin Fog 300

chloroprofam (karbaminiany)

regulator wzrostu do stosowania w uprawie ziemniaka

Chlorprofin Fog 300-I

Chlorprofin Fog 300-II

Etna 300 HN

Etna Duo 300 HN

Gro-Stop 300 HN

Gro-Stop 300 EC

Gro-Stop Basis

Gro-Stop Fog

MitoFOG 323,5 HN

Stopper 01 DP

Stop Kiełek 01 DP

Tuberprop-M 500 HN

Tuberprop Basic 300 EC

 

 

 

 

 

 

































Mimo tak wielu wycofanych preparatów, w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu nadal widnieje kilka, które można stosować w celu zapobiegania kiełkowaniu bulw. Są to: Fazor 80 SG, Himalaya 80 SG czy Itcan 60 SP, których substancją czynną jest hydrazyd maleinowy. Środki te zaleca się stosować od momentu gdy rośliny zaczynają zamierać i pojawiają się na nich pierwsze objawy żółknięcia liści (BBCH 90) tj. od 3 do 5 tygodni przed zbiorem.


Natomiast po zbiorach stosować można preparat 1,4SIGHT, którego substancją czynną jest 1,4-dimetylonaftalen, oraz Biox-M zawierający ekstrakt olejowy z mięty zielonej.

Środki typu regulatorów wzrostu dostępne na rynku i zalecane do stosowania m.in. w ziemniaku

Nazwa środka

Mechanizm działania

Termin stosowania

Fazor 80 SG

regulator wzrostu

Zabieg wykonać przed rozpoczęciem naturalnego więdnięcia naci ziemniaczanej, gdy kilka dolnych liści zmienia barwę z zielonej na żółtawą, pędy już się pochylają, ale są jeszcze zielone.

Himalaya 80 SG

Itcan 60 SP

1,4SIGHT

Środek zastosować po zbiorze (BBCH 99) i umieszczeniu partii bulw w przechowalni. Jeśli przewiduje się dłuższy okres przechowywania należy wykonać kolejne zabiegi w odstępie co 4-6 tygodni.

Biox-M

Stosować w czasie przechowywania bulw. Maksymalnie wykonać 11 zabiegów w sezonie przechowalniczym w odstępie co 21 dni.

 
Agnieszka Kalinowska

Agnieszka Kalinowska
Autor Artykułu:Agnieszka Kalinowska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 19:06