Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Pierwsza odmiana ziemniaka z firmy Bejo

Obrazek

Po 15 latach badań holenderscy hodowcy wyhodowali pierwszą w ofercie firmy hybrydową odmianę ziemniaka.

Jacek Daleszyński20 kwietnia 2017, 07:00

Odmiana Oliver F1, bo o niej mowa jest owocem programu hodowlanego True Potato Seeds (TPS)charakteryzuje się lekko mączystymi bulwami, gładką skórką i, co podkreślają hodowcy, bardzo dobrym smakiem. Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że odmiana może być uprawiana bezpośrednio z nasion, a nie z sadzeniaków. Plon handlowy ma być osiągany w jednym roku. Szef działu hodowli Bert Schrijver podkreśla, że nasiona nowej odmiany są wolne od chorób i dzięki temu rośliny mają zapewniony zdrowy start wegetacji. Miały to udowodnić testy polowe u holenderskich rolników, które odbywały się przez ostatnie kilka lat.

Zdrowotność roślin uprawianych z nasion ma być szczególnie istotna dla regionów Afryki, Azji i Ameryki Środkowej, w której uprawia się ziemniaki z bulw i gdzie często długa i czasochłonna droga ich dystrybucji powoduje drastyczny spadek zdrowotności sadzeniaków. Bejo chce swoją nową odmianę pozycjonować właśnie w takich rejonach, gdzie szybki dostęp do sadzeniaków jest utrudniony. Odmiana będzie jednak testowana także w niektórych krajach Europy.
W programie TPS badane są kolejne odmiany ziemniaków.

jd, zródło: BejoPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)