Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Pogoda decyduje o rozwoju i… zwalczaniu zarazy

Obrazek

Występowaniu i rozwojowi zarazy ziemniaka sprzyjają przedłużające się opady, z czym lokalnie mamy do czynienia w tym roku, podwyższona wilgotność powietrza (mgła, rosa) oraz umiarkowana temperatura powietrza. Warunki te decydują także o ochronie upraw przed sprawcą choroby.

Janusz Biernacki11 sierpnia 2020, 10:42
Przy wyższej temperaturze (24°C) zarodniki sprawcy zarazy ziemniaka kiełkują naturalnie, infekując nowe rośliny ziemniaka. Przy niższej (ok. 12°C) zmieniają się one w zoospory, wytwarzające do kilkunastu zarodników pływkowych, które przy wyższej wilgotności zakażają nowe rośliny.

W trakcie tworzenia się bulw i ich przyrostu w warunkach wilgotnych, sprzyjających rozwojowi choroby, zaleca się stosować fungicydy o wyższej skuteczności, skracając odstępy między kolejnymi zabiegami do 5–7 dni. Na tym etapie należy stosować fungicydy wgłębne lub powierzchniowe. Nie należy natomiast w tym okresie używać fungicydów systemicznych, gdy widoczny jest formujący się w obrębie plam zarazy białawy nalot zarodni z zarodnikami pływkowymi – zoosporami.

Do końcowych zabiegów – po wykształceniu jagód – zaleca się używać środki charakteryzujące się skutecznością w ochronie bulw, o właściwościach antysporulacyjnych –  zdolnych do niszczenia zarodników pływkowych. Ostatnie zabiegi chroniące bulwy należy wykonać miesiąc przed zbiorem.

Według Euroblight, dobrą i wysoką efektywność w działaniu antysporulacyjnym wykazują m.in. mieszaniny:
  • dimetomorf + mankozeb (np. Acrobat MZ 69 WG, Delphin 69 WG)
  • dimetomorf + fluazynam (np. Banjo Forte 400 SC)
  • benalaksyl-M + mankozeb (np. Fantic M WP)
  • mankozeb + metalaksyl-M (np. Ridomil Gold Ppite 67,8 WG, Ekonom MM 72 WP, Planet 72 WP)
  • cymoksanil + propamokarb (np. Proxanil)
  • fluopikolid + propamocarb-HCI (np. Infinito 687,5 SC)
  • oraz substancja solo – oksatiapiprolina (Zorvec Enicade).
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)